Co oferuje Fujifilm X-M1

Wakacje to idealny czas na reklamę asortymentu fotograficznego. Wiedzą o tym jego producenci, wpuszczając na rynek coraz to lepsze rodzaje aparatów. Ostatnio swoje premiery miały lustrzanki Canon i Nikon, a teraz przyszła kolej na bezlusterkowiec – Fujifilm X-M1. Czym zaskoczyli nas Japończycy? I dla jakiej grupy fotografów został dedykowany systemowy kompakt z wymienną optyką?

fxm1

Fujifilm X-M1 jest adresowany do doświadczonych amatorów i profesjonalistów, którzy w przedsprzedaży wydadzą na niego ok. 3400 zł w zestawie z obiektywem XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS. To całkiem wiele jak na tej klasy produkt. Przyjrzyjmy się zatem jego parametrom i wspólnie wydajmy opinię czy wart jest swojej ceny.

Nowoczesny kompakt Fujifilm z serii X został wyposażony w matrycę APS-C X-Trans typu CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli. Identyczną umieszczono w kilku lepszych egzemplarzach aparatów, jak: X-Pro1, X-E1 czy X100S. Pomysłowe rozwiązanie pozwala na filmowanie z jakością obrazu porównywalną do fotografii uzyskiwanych dzięki lustrzance. Dodatkowo X-M1 może poszczycić się efektywnym procesorem EXR II, co w zestawieniu z matrycą gwarantuje nabywcom niespotykane odbicie barw na zdjęciach oraz bardzo wysoką rozdzielczość.

X-M1 to również wykonywanie zdjęć w zakresie czułości ISO 200–6400 (można rozszerzyć do ISO 25600), szybkość zdjęć seryjnych do 5,6 klatek na sek., rejestrowanie filmów w jakości HD oraz 49-punktowy AF, co zapewnia uzyskanie oczekiwanej ostrości obrazów. Aparat z wymiennym obiektywem, poza tym, posiada odchylany o 90 stopni ekran LCD o przekątnej 3 cale i funkcję Wi-Fi, umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie zdjęć.

Ilość trybów, w jakie wyposażony został X-M1, pozwoli także na dowolne dopasowanie funkcjonalności kompaktu do scenerii lub sytuacji. Poza tym bezlusterkowiec posiada zestaw filtrów kreatywnych, takich jak: częściowy kolor, aparat zabawkowy, dynamiczna tonacja czy wzmocnienie kolorów. To na pewno uszczęśliwi amatorów wielofunkcyjnych aparatów kompaktowych, którzy będą mogli do woli sprawdzać najnowszy sprzęt producenta.

fxm1a

Bez wątpienia należy przyznać, że FujiFilm X-m1 jak tutaj to także faworyt w dziedzinie designu. Połączenie supernowoczesnego charakteru z elementami retro przynosi niebywały efekt. Kompakt X-M1 doskonale leży w rękach wykonującego zdjęcia, co zapewnia – wyprodukowany ze skóry syntetycznej – korpus. Pozostała część aparatu została zrobiona z metalopodobnych części oraz przycisków, ułożonych po jego prawej stronie. Mankamentem jest brak wizjera, jednak w zamian dodano małą lampę błyskową Super Intelligent Flash, która na pewno przyda się w trakcie wykonywania zdjęć portretowych. Nowoczesny aparat kompaktowy Fujifilm dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i brązowym.

Aparaty z wymiennym obiektywem cieszą się dużą popularnością, zarówno pośród amatorów, jak i profesjonalistów, którym zależy na szybkim i dyskretnym wykonaniu zdjęć. Czy można im zaproponować model X-M1? Jesteśmy przekonani, że tak, gdyż to jeden z najbardziej rozbudowanych aparatów w tym segmencie. Wygodny i innowacyjny kompakt to klasa sama w sobie!