co to jest?

Obecnie możemy zaobserwować wiele zmian, które zdecydowanie przeobrażają zasady pracy w wielu zawodach. Szczególnie najsilniej widoczna jest skłonność do przenoszenia wszelkiego rodzaju oprogramowania w przestrzeń wirtualną, co pozwala na ogromne ograniczenie wydatków zarówno po stronie producenta danej usługi, jak też jej użytkownika.

Każde oprogramowanie zakupowane w takiej postaci jest zawsze tańsze od tradycyjnego wydania, a jedyną różnicą, która nie niesie jakichkolwiek konsekwencji na płaszczyźnie funkcjonowania programu, jest fakt, że wersja w chmurze jest po prostu pozbawiona opakowania.

Aby dowiedzieć się na czym polega cloud computing, warto wiedzieć, że można tą metodą przenieść zasoby z siedziby firmy poza nią. Praktycznie oznacza to, iż firma nie potrzebuje już utrzymywać przykładowo osobnej serwerowni czy też zakupywać paru egzemplarzy potrzebnego oprogramowania, co pozwala realnie zaoszczędzić pieniądze.

Co więcej, walorem takiego rozwiązania jest fakt, że opłacamy wyłącznie te programy, które są nam naprawdę niezbędne (nie musimy już mieć całego pakietu wyłącznie po to, żeby używać jednego programu). Chmura jedynie na wstępie wydaje się skomplikowaną usługą – w praktyce niemal każdy z nas używa pewnej jej formy, takiej jak chociażby poczta mailowa bądź aplikacje Google.

Najbardziej prostą postacią chmury jest miejsce na dysku, które wykupujemy chociażby po to, aby prowadzić firmową witrynę bądź pocztę. Bardziej skomplikowaną formą chmury jest natomiast udostępniany przez Microsoft Office 365, który zawiera znany pakiet aplikacji tejże firmy (w tym przypadku koszt, który ponosi firma to opłata za czas użytkowania przez jednego użytkownika). Powinniśmy zainteresować się chmurą głównie dlatego, że dzięki niej możemy zupełnie nie zajmować się sprzętem i oprogramowaniem, gdyż za prawidłowe działanie wykupowanych przez nas usług odpowiada na bieżąco sprzedawca.

Przetwarzanie w chmurze daje wiele wymiernych korzyści, dzięki którym można zarówno zaoszczędzić spore pieniądze, jak też uzyskać dużą moc obliczeniową, która w standardowych warunkach byłaby dla nas nieosiągalna.