Co to są nowe analizy dla firm? W jaki sposób mogą pomóc zrozumieć oczekiwania klientów oraz zwiększyć zyski?

W świecie analityki jakiś czas wstecz wyklarowało się pojęcie big data. Hasło to oznacza tendencję do poszukiwania i czerpania korzyści z wartości biznesowej, która widoczna jest w coraz większych i wciąż lepiej dostępnych różnych danych. Brane są one z wielu miejscu, bardzo często spoza organizacji, jak również z obszarów do tej pory całkiem niekwalifikowanych oraz nie branych pod uwagę, jako źródła informacji, które mogą wydawać się ważne. Jak pokazuje natomiast praktyka tego rodzaju informacje są niesamowicie przydatne, szczególnie z biznesowego punktu widzenia.

analiza
Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki nim możemy podejmować coraz lepsze decyzje odnośnie biznesu – więcej informacji Datarino. Jak niektórzy twierdzą, to po prostu następny etap rozwoju biznesu, jakiego można było się spodziewać. Jeszcze jakiś czas temu wystarczająca okazywała się po prostu wiedza o działaniu firmy, poszukiwało się przewag biznesowych w dobrej organizacji procesów biznesowych, raportowało operacyjnie – wszystko to składało się na bardziej albo mniej efektywne działania.

Kolejnym krokiem było szukanie trendów w posiadanych zbiorach informacji, analiza danych, przeglądanie przyczyn zachodzących zdarzeń – polecany artykuł. W ten sposób powstawały też pierwsze składy danych. Miało to oczywiście związek z ewolucją platform z bazami danych, zaczęły także powstawać specjalizacyjne narzędzia analityczne, które pomagały w odkryciu tego typu wzorców. Dziś natomiast trudno wyobrazić sobie zbieranie wartościowych danych bez big data. Jest tak głównie przez złożoność systemów ekonomicznych, w jakich obrębie działają największe firmy. Trzeba zauważyć, że łańcuch wartości, jakich chcą one dostarczyć klientom naprawdę się wydłuża, z tego powodu tradycyjne promowanie artykułu już nie jest wystarczające.

praca przy komputerze
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie w związku z tym dostarczane są nie tylko usługi i produkty, ale przede wszystkim kompletny zestaw doświadczeń. Ma to przełożenie na większe marże i większą lojalność osób korzystających z naszych usług. Takie rozbudowanie łańcucha wartości powiększa zakres informacji, z jakimi na porządku dziennym warto się zmierzyć w procesie podejmowania decyzji. Każda więc firma, która marzy o oferowaniu jak najlepszych produktów, jak i o zdobywaniu coraz większej ilości przychodów, koniecznie powinna korzystać z big daty.