Co warto dowiedzieć się o odkurzaczach centralnych?

System centralnego odkurzania super wygodne rozwiązanie do każdego domu oraz dużego mieszkania. W ten sposób sprzątanie przebiega bardzo łatwo i prędko. Żadne kable nie plączą się na podłodze, a kurz i drobnoustroje nie unoszą się w powietrzu, w porządkowanym pomieszczeniu, natomiast zasysany jest do dużego pojemnika, który zlokalizowany jest w osobnym pomieszczeniu. Należy zaznaczyć, iż jest to cenna właściwość urządzenia również dla alergików.

odkurzacze centralne firmy doman.com.pl

Inaczej niż w przypadku sprzętów przenośnych, które pewną ilość kurzu jedynie wzbijają w powietrze, odkurzacz centralny (więcej) usuwa go zupełnie. W jaki sp[osób się to dzieje? Instalacja ta złożona jest z licznych części: jednostki centralnej, rur ssących zainstalowanych w ścianach a także pod stropami, gniazd ssących oraz rury z końcówką ssącą o odpowiedniej długości. Porządkując posadzki w domu rurę wystarczy przepinać do gniazd w poszczególnych pomieszczeniach. Odkurzacz uruchomi się po włożeniu rury z końcówką ssącą do gniazda. Inną metodą na włączenie go może być włącznik na rączce albo pilot.

Urządzenie centralne posiada silnik, który tworzy podciśnienie, filtry, i a także worek na nieczystości. Umieszcza ją się w osobnym pomieszczeniu, jak np. pomieszczenie gospodarcze, piwnica, strych, czy też garaż. Pomieszczenie to powinno mieć jedną ścianę zewnętrzną przez którą instaluje się wylot powietrza. Filtr cykloniczny sprawia, że sprzątanie nieczystości o mikroskopijnych rozmiarach, które odwirowywane są z powietrza i trafiają do pojemnika.

Oczyszczone powietrze w następnej kolejności wyrzucane są przez wylot powietrza na zewnątrz. Dodatkową zaletą urządzenia jest cicha praca. Jednostka centralna znajduje się w innym pomieszczeniu więc w miejscu sprzątania nie przeszkadza hałas.

Chcąc zamontować odkurzacz centralny w przyszłym domu powinno się uwzględnić to na etapie tworzenia projektu i kosztorysu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wraz z instalacją tego systemu, koszt inwestycji wzrośnie nawet o kilka tysięcy.

Uwaga! – nie należy stosować „tańszych opcji” do montażu instalacji odkurzacza centralnego w postaci rur PCV kanalizacyjnych. Trzeba zastosować jedynie specjalne rury do transportu powietrza z kurzem.