Części zamienne do odkurzaczy

Ciężko wyobrazić sobie gospodarstwo domowe, w którym nie znajdowałby się chociaż jeden odkurzacz. Urządzenie to jest obowiązkowym wyposażeniem wszystkich domów czy mieszkań. Pomaga nam utrzymywać czyste podłogi na co dzień a jego obecność traktujemy za oczywistość.

Autor: De’Longhi Polska Sp. z o. o.
Pierwszą zasadą działania odkurzacza zdaje się być wykorzystanie ssania jakie stworzone jest przez siłę włączonej sprężarki odśrodkowej. Sprężarka jest napędzana silnikiem w budowanym w środku. Powietrze wraz z zanieczyszczeniami kierowane jest do odpowiednich worków.

Czasami kurz pochłaniany jest przez filtr wodny hepa (oferta filtrów do odkurzaczy north.pl). Można napotkać się także na bardziej złożone systemy odkurzania, które możemy spotkać w hotelach, firmach, biurach. Są to zwykle rodzaje robotów z wbudowanymi silnikami ssącymi i czujnikami umożliwiającymi, im poruszanie się po całym budynku i odkurzanie. Ten typ odkurzacza zwykle działa dużo ciszej od standardowych odkurzaczy oraz zużywają zazwyczaj też mniej energii. Kolejnym przykładem są skomplikowane struktury rur i odprowadzaczy kurzu, jakie montuje się w ścianach i podłogach i które ciągną się aż do ogromnych zbiorników kurzu umieszczonych w specjalnych pomieszczeniach. .

Oferta na rynku jest w tej chwili bardzo szeroka. Ciekawostką jest, że istnieją nawet maszyny, które za pomocą wbudowanych czujników mają możliwość samodzielnie regulować poziom ssania i pobór mocy w określonej sytuacji, w zależności od tego, jak brudna jest podłoga i powietrze. Są też duże maszyny sprzątające, jakich używa się w halach zakładowych, niekiedy w biurach. Są to dość drogie i zaawansowane technologicznie sprzęty, które umożliwiają utrzymanie wyjątkowo czystych powierzchni.

Wszystkie te maszyny wymagają oczywiście cyklicznej konserwacji. Zwłaszcza używanie zwykłych domowych odkurzaczy, które nie są objęte specjalistycznym serwisem, związane jest często z drobnymi naprawami. Oprócz typowymi sprawami jak wymiana worków, czy filtrów, najzwyczajniej w świecie mogą uszkodzić się podstawowe elementy takie jak kółka, rury, silniki, końcówki plastikowe, różnego typu szczotki. Na szczęście w sklepach internetowych mamy w chwili obecnej bardzo dużo firm, które w swoim asortymencie mają wszystkie niezbędne części zamienne i konieczne zajmują się sprzedażą wszystkich elementów potrzebnych do prawidłowego działania takich urządzeń. Filtry hepa czy części zamienne zelmer (części do urządzeń marki Zelmer) są w standardowej ofercie wielu sklepów z akcesoriami i częściami zamiennymi do odkurzaczy.