Czy to prawdziwy koniec niedużych firm? Czy wcale nie jest tak źle? Co należy o tym myśleć?

Już chyba dawno, dawno temu mawiało się, iż ludzie będą niepotrzebni, iż wszystko uda się zrobić za pomocą inteligentnych robotów. Jeśli podejdziemy do tematu w sposób proroczy to powinniśmy potwierdzić, że trochę z tego się potwierdziło, a w przyszłości może sprawdzić się jeszcze mocniej.

Piloty do tv
Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże, jeśli spojrzeć na obecny świat to wszystko kręci się w miarę normalnie. Co jakieś czas zwalniane są całe fabryki, bo ludzi zastępują roboty, ale nie jest to jeszcze exodus, o jakim niektórzy już wieszczą.

Jeszcze nie tak dawno mawiało się też, iż z pewnością przestaną istnieć małe sklepiki, że nie będzie przykładowo tego typu usług, jak części rtv we Wrocławiu, że nie będzie można zanieść butów do szewca, bo wszystkie takie miejsca zostaną skupione w wielkich centrach handlowych. Jak pokazuje praktyka coś oczywiście jest na rzeczy, ponieważ jak już idziemy do centrum handlowego na zakupy, to od razu możemy załatwić tam wiele innych spraw.

Jednocześnie jak możemy również dostrzec istnieją jeszcze takie punkty, w których bez kłopotu jesteśmy w stanie zostawić obuwie, klucz czy odzież, a specjaliści buty i ubranie naprawią, klucz natomiast dorobią. I co istotne, nie należy tylko dlatego chodzić do tych wielkich handlowych galerii. I to bardzo słusznie, gdyż jak ktoś tego nie lubi, to będzie miał spory problem, by tam na siłę chodzić.

części do robota kuchennego
Autor: teresatrimm
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto, miejsca tych usług na pewno będą dostępne w takich miejscach, ale tylko pewna ich część, ponieważ koszty wynajmu powierzchni w tego typu lokalizacji są niezwykle wysokie, więc mało osób sobie może na to pozwolić. Groźniejsza dla takich drobnych biznesów nie jest bliskość galerii handlowych, lecz powstające sieci, jakie zaczną stawiać swoje zakłady w takich właśnie miejscach, w których wcześniej dany fachowiec nie musiał myśleć o konkurencji. Skoro to sieć, to ceny są bardziej przystępne, ponieważ taka firma, z powodu swojej wielkości może sobie na to pozwolić.

Świetnie pokazuje to choćby przykład piekarni. Pewnie wszyscy pamiętamy małe osiedlowe piekarnie, w których każdy się zaopatrywał. Aktualnie może część ich istnieje, mierzyć się one jednak muszą z rożnymi sieciami, które nie dość, że mają konkurencyjne ceny, to ulokowane są w najlepszych miejscach. To jest bardziej poważne zagrożenie dla małych biznesów, siła wielkich sieci, nie jakieś roboty, które zastępują ludzi. Oczywiście, to także niebezpieczeństwo, ale nie tak realne, nie tak blisko szarego człowieka.