Do czego możemy wykorzystać fotografie z samolotu?

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Widoki na całe horyzonty szturmujących wojsk lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, lecz poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania – powietrzne ujęcia to także kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają następne spoty promujące stolice, w których korzysta się z materiałów firm proponujących filmowanie z powietrza (magiceye.com.pl/filmowanie-i-zdjecia-z-powietrza/). Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące posiadają wmontowane kamery cyfrowe do relacjonowania widoków z powietrza. Cena ujęć „powietrzno-plenerowych” zależy przede wszystkim od kamery lub aparatu (jakości lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, rodzaju ujęć (dynamiczne – statyczne). Do kosztów zalicza się też czas włożony w podniebne kręcenie, jak również kwestia transportu sprzętu na miejsce kręcenia.

zdjęcie
Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Urządzeniem tym może stać się przykładowo paralotnia, balon czy sterowiec co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotu ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu wykorzystywany podczas fotografowania miast lub miejsc trudno dostępnych dla helikoptera. Za pomocą balonu da się robić zdjęcia z wys. od 5 do 150 m. nad ziemią. Aparat fotograficzny mieszczący się pod balonem helowym sterowany jest radiowo i może realizować zdjęcia z powietrza pod każdym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane za pomocą balonu helowego zdjęcia z powodzeniem można łączyć w rozległe panoramy. Taka sesja zdjęciowa za pomocą balonu helowego czy też latawca może trwać w jednym i tym samym miejscu nawet do kilku godzin, zatem jest to znakomita metoda do dokumentowania wszelakich imprez masowych.

Dron z kamerą
Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym elementem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Przykład: http://magiceye.com.pl/. Stąd też wykonywanie sesji nad zgromadzeniem ludzi czy rozbudowaną siatką radiowo-telewizyjną również przekracza możliwości podniebnych reżyserów. Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, jednak także one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Platforma osiąga prędkość samochodów – oscyluje w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.