Do czego nam sprężyny?

Wygląd klasycznej sprężyny na pewno zna każdy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę w jaki sposób są one klasyfikowane i jak się dzielą. Sprężyny dzieli się przede wszystkim przez wzgląd na siłę jaką wytwarzają. Znajdują się tutaj cztery grupy klasyfikujące. Produkcja oraz budowa sprężyn jest obecnie szybko rozwijająca się. Postęp technologiczny sprawił, że są one niezastąpione w wielu maszynach. Nawet dokoła wszędzie można zauważyć zastosowanie sprężyn. Od materacu w łóżku, gdzie stosowane są specjalne sprężyny tapicerskie, przez rowery po skomplikowaną budowę auta.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com

Jak wygląda klasyczna sprężyna zapewne wie każdy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę ze względu na co są one dzielone i klasyfikowane. Sprężyny dzieli się przede wszystkim przez wzgląd na siłę jaką wytwarzają. Znajdują się tutaj 4 grupy klasyfikujące.

Rodzajów sprężyn jest wiele, a dzielone są przez wzgląd na ich sposób użycia i kształt. Na przykład sprężyna naciskowa, jak sama nazwa mówi, podczas pracy jest ściskana. Inny rodzaj to sprężyna płaska. Jest to element zrobiony z materiałów sprężystych, o bardzo płaskim kształcie, a dobrym tego przykładem może być pręt. Ważnym rodzajem sprężyny jest sprężyna spiralna. Pierwszy raz została użyta w 1500 roku, do tej pory służy jako źródło energii w zegarkach.

Użycie sprężyn
Obecnie budowa oraz produkcja sprężyn jest bardzo rozbudowana. Postęp technologiczny sprawił, że są one niezbędne do produkcji wielu maszyn. Wszędzie dookoła łatwo zaobserwować użycie sprężyny. Czy jest to materac, gdzie stosowane są specjalne sprężyny tapicerskie, przez rowery po skomplikowaną budowę auta, gdzie amortyzacja to ich główny cel. Prawie każde urządzenie codziennego użytku powiązanie jest ze sprężynami, przykładowo zegar. Używa się je także jako zabawki dla dzieci, w postaci lekkich kolorowych sprężynek.

Historia produkcji
Pierwszy raz sprężyn użyto w produkcji łuku. Dzięki temu, że sprężyny obecne są w historii świata już ok kilkunastu tysięcy lat, są one niezastąpione w wielu maszynach. Właśnie dlatego można napotkać bardzo dużo firm, dla których produkcja sprężyn jest istotna. Wielu dostawców oferuje wyjątkowo obszerny asortyment w tej dziedzinie. Powoduje to także wzrost konkurencji. W polskich miastach firmy produkujące sprężyny mają bogatą ofertę. Z tego względu wybór do najprostszych nie należy. Wiadomo, że każdy chce by zakupione sprzęt był solidny i bardzo wytrzymały. Ceną w tym wypadku sugerować się nie warto, dobrze zwrócić uwagę na wykonanie oraz gwarancję.

Najlepsze sprężyny do zegarków
W dzisiejszych czasach wybranie odpowiednich miejsc, gdzie można szybko oraz tanio naprawić zegarek, nie bywa zazwyczaj sprawą prostą. Aby dobrze dokonać wyboru najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem, dowiedzieć się czegoś więcej o sprężynach w zegarkach, a podczas wybierania miejsca naprawy kierować się opiniami tylko wytrawnych i doświadczonych specjalistów lub znajomych. Jak jednak działają takiego typu zegarki i w jaki sposób działanie sprężyny wpływa na ich funkcjonowanie zegarka?

W natłoku firm produkujących rozmaite zegarki łatwo się pogubić. Każdy z nich mierzy czas nieco inaczej, opierając swój mechanizm działania na odmiennych regułach. Ogólnie na przykładowo zegarek mechaniczny jest to taki zegarek, który jest napędzany jedynie przez korzystanie z energii sprężyny napędowej, zupełnie bez używania jakiegokolwiek źródła energii elektrycznej. W tym przypadku cała energia mechaniczna powstaje na skutek niezwykłego procesu – zupełnie samoczynnego rozprężania przedtem ręcznie bądź też automatycznie skręconej sprężyny, służącej do napędu mechanizmu zegarka.  W tego typu ręcznie nakręcanym zegarze mechanicznym, kluczowa sprężyna napędowa mechanizmu jest nakręcana poprzez skręcanie koronki. Mechanizm w teorii wygląda na trudny w istocie jednak okazuje się on bardzo prosty. Wszystko opiera się na podstawowych teoriach fizyki. Nakręcona sprężyna magazynuje bowiem energię kinetyczną, a w czasie jej rozprężenia oddaje ona tą zmagazynowaną energię, napędzając tym samym mechanizm czasomierza.

Zegarki kwarcowe z kolei, te zasilane dzięki baterii poruszają się kompletnie  samoczynnie. Mogłoby się przez to wydawać, że są one doskonalsze od czasomierzy ze staromodną sprężyną, ale sprawa nie jest taka prosta. Wiele zależy tu od indywidualnych wymogów,jak również od przyzwyczajeń klienta. Nie brakuje obecnie ludzi, ceniących sobie nadzwyczaj silnie zegarki mechaniczne posiadające sprężyny. Takie zegarki i ich naprawa wcale nie muszą być przesadnie drogie.

Wręcz przeciwnie, są one zwyczajowo perfekcyjnie dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych zwykłego kupującego.

Polecane zegarki z mechanizmami sprężynowymi da się także odnaleźć w prasie specjalistycznej czy broszurkach reklamowych sporych oraz cenionych firm. W razie wszelkich problemów dotyczących działania zegarków czy sprężyny do nich w każdej sytuacji można popytać zegarmistrzów z pobliskiego sklepu. Przed dokonaniem zakupu można także popytać użytkowników na forach poświęconych zegarmistrzostwu. Ich doświadczenia oraz rady zapewne okażą się kluczową wskazówką w wyborze najlepszego zegarka.