Dobieranie obiektywu Sigma do wymagań

Każdy amator nowoczesnej fotografii poszukuje idealnego obiektywu do swojego aparatu. Każdy zaawansowany fotograf zdaje sobie jednak sprawę, że tego rodzaju sprzęt nie istnieje. Optyka posiada swoje ograniczenia, których nie można żadnym sposobem uniknąć. Specjalistyczne obiektywy gwarantują dobrą jakość zdjęcia, nie są to jednak urządzenia wszechstronne. Teleobiektywy służą do uwieczniania dalekich obiektów, są więc używane przez dziennikarzy czy fotografów kosmosu. Optyka stałoogniskowa natomiast charakteryzuje się znakomitą jakością obrazu, ale ze względu na niemożność natychmiastowej zmiany kadru, stosuje się ją zwykle w warunkach studyjnych.

Cechy a zastosowanie

obiektyw
Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy produkujące lustrzanki cyfrowe udostępniają grupę obiektywów do swoich urządzeń, każdy charakteryzujący się odmiennymi właściwościami optycznymi. Obiektywy te można montować jedynie w aparacie firmy-matki. Wyjątek stanowi firma Sigma, produkująca swoją optykę z kształtem pasującym do wszystkich popularnych producentów. Każdy obiektyw Sigma 18 200 posiada parę najważniejszych wyznaczników, które decydują o jego najważniejszym przeznaczeniu. Najbardziej istotne, to: ogniskowa i przesłona. Ogniskowa ustala jak duży kąt widzenia będzie miał obiektyw. Obiektyw o wysokiej ogniskowej to teleobiektyw, ten o niskiej ogniskowej to popularny obiektyw szerokokątny. Tego rodzaju obiektywy wykorzystuje się zwykle – możliwe jest uwiecznianie obiektów ruchomych.

Fotografia zaawansowana

Na rynku jest oferowana również optyka do profesjonalnego zastosowania – przykładowo do uzyskiwania panoram sferycznych. Rodzajem profesjonalnej fotografii, która jest bliższa przeciętnemu fotografowi jest makrofotografia. Opiera się ona na utrwalaniu elementów w dużym zbliżeniu. Tego rodzaju efekt ciężko jest jednak otrzymać za pomocą teleobiektywu. Obiektyw makro nie oferuje bowiem większego zbliżenia, lecz opcję wyostrzenia obrazu położonego w małej odległości od przedniej soczewki obiektywu, jakiej teleobiektywy nie mają (informacje o obiektywach).