Gniazdo poczwórne i gniazdo satelitarne jako konieczne części domowej elektryki

Rozsądnie rozmieszczona instalacja elektryczna jest gwarancją wygodnego korzystania ze istniejących w mieszkaniu urządzeń elektrycznych. Dostępne jest sporo rozmaitych rodzajów gniazdek, niektóre z nich są zbędne, ale są również takie, które obowiązkowo należy mieć w domu.

sprawdź cenę na gniazdo poczwórne
Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
Tym, bez czego nie poradzi sobie żadna współczesna kuchnia, jest gniazdo poczwórne. Urządzenia AGD, jak lodówka, lub piekarnik, są podpinane na stałe i do nich można zamontować pojedyncze gniazdko, jednak sytuacja, w której drobne sprzęty musimy bez końca przełączać, byłaby naprawdę denerwująca. Miejsce na cztery wtyczki to rozwiązanie wygodne, a przy tym atrakcyjne wizualnie. Dzięki jego użyciu w kuchni, w prosty sposób użyjemy opiekacza, wagi kuchennej, czy maszynki do mielenia. Takie skoncentrowanie źródła prądu w kuchni ułatwia również przygotowywanie pokarmów – nie musimy biegać po całym pomieszczeniu, aby zastosować poszczególne sprzęty. W pokoju dziennym natomiast sprawdzi się doskonale gniazdo satelitarne, pozwalające odbierać sygnał satelitarny z anteny. Zanim je zamontujemy, zastanówmy się, w którym miejscu najlepiej to zrobić – kabel, przebiegający przez cały salon, nigdy nie wygląda estetycznie.

Gniazdko elektryczne
Autor: Tristan Schmurr
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie, jak wszelkie inne rodzaje gniazdek, tak i gniazdo poczwórne dostępne jest w różnych wersjach. Wybrane wersje odróżniają się od siebie nie tylko ułożeniem kontaktów, ale także sposobem montażu. Istnieją gniazda natynkowe i podtynkowe. Warto przy zakupie pomyśleć o bezpieczeństwie, lepiej wybierać gniazda z uziemieniem, a jeśli są nabywane do pomieszczeń, w których narażone mogą być na dużą wilgoć, jak toaleta, czy pomieszczenie kuchenne, dobrze jest zdecydować się na gniazdo przeciwbryzgowe, czyli z zamontowaną klapką, chroniącą przed dostaniem się wody do układu. Jeśli chodzi o gniazdo satelitarne, należy zastanowić się, czy wystarczające będzie pojedyncze, czy też planujemy zamontować ich większą ilość. W przypadku instalacji pojedynczej należy nabyć gniazdo końcowe, w przypadku większej liczby gniazd, montujemy gniazda przelotowe, a ostatnie musi być końcowe. Zanim udamy się na zakupy, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi informacjami, albo zaczerpnąć opinii eksperta, bowiem instalacja elektryczna to coś, co montuje się raz i służyć ma przez długi czas.