Google wyróżnia strony mobile-friendly

Bardzo wielu ludzi ma smartfony, dzięki którym ciągle może mieć dostęp do Internetu. Nierzadko zdarza się tak, że telefony zastępują laptopy, zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki. Możemy na nich czytać, oglądać filmiki i filmy, surfować w Internecie, pisać, robić praktycznie wszystko. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy trafimy na stronę nieprzystosowaną do tego typu urządzeń. Niełatwo nam wtedy cokolwiek przeczytać, musimy powiększać treść i zmieniać położenie ekranu.

Strona przyjazna komórkom
Autor: My Online Estate Agent
Źródło: http://www.flickr.com
Przeglądarka Google upraszcza wyszukiwanie stron, przez zaznaczanie ich jako przyjazne komórkom. Przy pomocy takich praktyk wyszukanie odpowiedniej witryny internetowej nie jest już czasochłonne. Obok wyniku wyszukiwania powinien znajdować się znacznik „Na komórki” lub „Mobile-friendly”. Warto wybierać właśnie takie witryny, dzięki czemu dostaniemy pełny komfort przeglądania. Jeśli posiadamy tworzone przez nas strony i chcemy wiedzieć, czy staną się one przyjazne komórkom, należy spełniać pewne kryteria. Po pierwsze witryna internetowa powinna wykorzystywać oprogramowanie obsługiwane przez wszelkie mobilne urządzenia, na przykład nie włącza się do tej listy Flash.

Bardzo ważny jest również stopień pisma, musi być on czytelny, bez konieczności powiększania, natomiast cała strona zoptymalizowana tak, żeby nie było niezbędne oglądanie strony w poziomej orientacji telefonu. Odnośniki do innych stron muszą być ustawiane w taki sposób, aby bez problemu wchodzić w wybrany, nie wciskając obu lub tego, który w ogóle nas nie zainteresował. Google upraszcza sprawdzenie, czy witryny są dostosowane do omówionych wymagań. Wystarczy wprowadzić adres WWW do specjalnie stworzonego tekstu mobile-friendly.

Oprócz tego, że otrzymamy wynik, dodatkowo będziemy mieli możliwość zobaczyć, jak witryna prezentuje się na telefonach i tabletach. Przeglądarka udostępniła także poradnik dla webmasterów. Przewodnik pozwoli na przygotowanie przyjaznych smartfonom stron.

Obecnie, kiedy niezwykle dużo osób korzysta z sieci internetowej za pomocą smartfonów lub tabletów, warto ułatwiać ten proces i stworzyć strony przyjazne komórkom. Dzięki temu z pewnością zyskamy zadowolonych użytkowników, a dobrze przygotowana witryna zachęci do ponownego odwiedzenia. Powinno się o tym pamiętać. Jeżeli witryna nie spełnia oczekiwań, trudno będzie zachęcać ludzi, by korzystali z niej ponownie.