Ile prądu potrzebuje gospodarstwo domowe?

Obecnie dla wielu posiadaczy domów i mieszkań jedną z największych bolączek jest ciągłe opłacanie różnego rodzaju rachunków. Te z kolei są niekiedy bardzo wysokie. Z tym problemem borykają się też osoby, które wynajmują mieszkania, między innymi studenci na stancjach. Nierzadko zdarza się tak, że konieczne jest nadmierne oszczędzanie wody i prądu, tak wysokie są to opłaty.

Autor: KENWOOD
Aktualnie propagowany jest styl życia jak najbardziej energooszczędny. Dlatego też w sprzedaży są urządzenia, które cechuje niższe zużycie prądu. Oszczędzanie staje się codziennością. Można powiedzieć, że przy bezustannie rosnących cenach prądu zostawianie zapalonego światła w nieużywanym pomieszczeniu jest zbytkiem. Rzecz jasna przy oszczędzaniu nie należy doprowadzać do przesady, w jaką popada coraz więcej osób. W najgorszych przypadkach niektóre osoby używają pralki i innych urządzeń elektrycznych dużo rzadziej niż jest to potrzebne, jedynie dla obniżenia rachunków.

Urządzenia a zużycie energii elektrycznejOgólnie wiadome jest, które urządzenia elektryczne charakteryzują się najwyższym zużyciem prądu. Bywają to takie przyrządy jak przykładowo zaawansowane roboty kuchenne (http://www.ceneo.pl/Roboty_kuchenne). Są to jednak sprzęty AGD używane raczej sporadycznie, nie wywiera to więc najczęściej wielkiego wpływu na ostateczny stan rachunku. Częściej jednak używane są takie urządzenia jak pralka czy bojler. Generalnie sporo zależy od metody, jaką w określonym domu podgrzewa się wodę. Najwyższe zużycie prądu cechuje ogrzewacze przepływowe, zwłaszcza że działają one przez cały czas. Pralka, odkurzacz czy komputer również odznaczają się dużym zużyciem.

Jak uniknąć wysokich opłat?

Autor: Mastercook

Dla uniknięcia wysokich rachunków za energię elektryczną polecana jest w pierwszej kolejności oszczędność. To gaszenie światła w tym przypadku jest korzystnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których się nie przebywa. Współcześnie szeroko wykorzystywane są również różnego rodzaju żarówki energooszczędne, które powoli wypierają tradycyjne źródła światła. W kuchni zamiast kuchenek na prąd wielu ludzi wybiera płyty gazowe do zabudowy (wejdź) czy płyty indukcyjne, które nie zwiększają rachunków za energię elektryczną. Ważne jest też, by nie zostawiać urządzeń takich jak komputer włączonych na noc.