Instalacja radiowo-telewizyjna – co powinniśmy wiedzieć w tym temacie

Nie od dziś wiadomo że nowoczesny budynek (poza murami) do tego żeby był wygodny powinien być wyekwipowany w odpowiednie instalacje. Banałem są instalacje grzewcza lub elektryczna – są one tak naturalne, że do czasu aż coś nam się nie popsuje lub nie wpadnie nam do głowy pomysł związany z renowacją domu zmiana instalacji i tym podobne wypadki. Na co dzień zwyczajnie włączamy konieczny nam sprzęt po czym korzystamy. Tymczasem nasze domy mieszczą w sobie istną gmatwaninę różnego rodzaju kabli.

telewizja cyfrowa
Autor: Andy Melton
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy jedynym śladem ich istnienia jest wystający element ze ściany, gniazdo elektryczne lub inny element sprawdź jak przykładowo kran. Niektórzy z nas mówią że najszybciej spostrzeglibyśmy brak telewizji, rzadziej radia. Pewnie dlatego kablówka jest jednym z bardziej dogłębnie przemyślanych mediów. Bez względu na to jakiego dostawcę sygnału wyselekcjonujemy niechybnie monterzy kablówki zainstalują nam gniazdo antenowe typu f (tak wygląda). Aktualnie na rynku można kupić wiele typów wspomnianego gniazda.

Producent osprzętu elektroinstalacyjnego ma w swej ofercie sporo modeli, jakie nie tylko zapewnią nam, bezawaryjną pracę odbiornika jak też dekodera ale również estetyczny wygląd (mowa o nim). Dyskretnie wyglądające gniazdo antenowe typu f można połączyć z siecią radiowo telewizyjną na wiele sposobów, zależnie od wymagań. Szeregowo łączymy gniazdo antenowe typu f z jednym odbiornikiem, kiedy natomiast pragniemy doprowadzić sygnał telewizyjny lub radiowy do – sprawdź tu – wielu odbiorników powinniśmy połaczyć je równolegle. Ponieważ obecne dekodery telewizyjne proponują bardzo wiele funkcji wykraczających poza proste dostarczenie jednego typu sygnału ważne jest ażeby należycie dobrać typ gniazda.

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy konieczne nam będzie pojedyncze czy podwójne gniazdo antenowe typu f. Dzisiaj zazwyczaj stosuje się podwójne gniazdka, nie tylko dlatego iż zwykle w domu posiadamy więcej niż jeden odbiornik ale też dlatego żebyśmy mogli wykorzystać dla przykładu możliwość nagrywania w rzeczywistym czasie naszego ulubionego programu telewizyjnego. Jeden z sygnałów płynie do nagrywarki drugi natomiast do odbiornika działającego w rzeczywistym czasie. Zazwyczaj używa się do tworzenia sieci schematycznego kabla koncentrycznego.