Jak działa rozproszone przetwarzanie danych

Od lat toczą się prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od wcześniej używanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on ogromnie przydatny w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Dotychczas do tego rodzaju operacji stosowano bardzo kosztowne superkomputery, technologia narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na tego rodzaju urządzenia. Skomplikowane kalkulacje w dalszym ciągu zajmują tego typu maszynom długie lata. Ostatnio wprowadzono niezwykły sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między uczestniczące w zadaniu maszyny, a całość informacji jest gromadzona w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to opcję zrzeszania w sieci superkomputerów, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zwykłych, stacjonarnych komputerów. Uczestnikom projektów badawczych zostają przekazane komplety danych, które ich urządzenia opracowują, następnie opracowane dane są przekazywane na zewnętrzny serwer, gdzie się je łączy. Uniwersytety i stowarzyszenia uniwersyteckie namawiają do współpracy w przedsięwzięciach.

Time sheet
Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Oprogramowanie sterujące całym przedsięwzięciem jest do pobrania bezpłatnie w internecie, wystarczy wyszukać w Internecie hasło „cloud computing”, żeby zdobyć kompletne informacje. Aktualnie działające projekty dotyczą w dużej mierze kwestii z zakresu chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Uczestnik za wzięcie udziału w programie dostaje wirtualne punkty i jest regularnie zawiadamiany o postępie projektu badawczego.

Komercyjne zastosowanie chmury

Firmy działające w branży IT błyskawicznie odkryły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozprowadzania profesjonalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą w granicach kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze programów graficznych i edytorskich. Zamiast tego stworzono usługę abonamentową, która opiera się na korzystaniu z oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem opłacalny pod względem finansowym dla obu stron wykorzystujących to rozwiązanie.