Jaki obiektyw szerokokątny kupić?

W ostatnich latach niezwykle duży krok poczyniła technologia w branży fotografii. Optyka nie zmieniła się bardzo od dość dawna, szkła nadal mają swoje zalety i ograniczenia, szkieł w dalszym ciągu są setki rodzajów i nie da się stworzyć do poważnych celów uniwersalnego obiektywu, idealnego w dowolnych okolicznościach, ale wnętrze aparatów, wrażliwość i złożoność matryc, oprogramowanie i możliwości jakiegokolwiek sprzętu foto – tu dokonał się ogromny postęp, jaki zesłał do muzeum pierwsze aparaty elektroniczne, które zapisywały jedną fotografię na dysk miękki, zajmowało to ponad minutę, a o megapikselach nie było w ogóle mowy. Raczej o tysiącach.

Autor: Wikipedia Commons

To, co wydarzyło się z elektroniką i osiągami aparatów spopularyzowało aparaty pośród zupełnie przeciętnych, niezamożnych ludzi. Obecnie przy odrobinie wydatku każdy jest w stanie nabyć aparat, bazowy obiektyw i iść w miasto lub las, robić zdjęcia. Zautomatyzowanie otwarcia migawki, czułości matrycy i czasu przesłony może ustawić większość za człowieka, da się zrobić dobre zdjęcie właściwie pilnując tylko kadru i tego, by nacisnąć guziczek. Proste.

Aparat cyfrowy BenQ P1410
Autor: BenQ
Źródło: BenQ

Schody rozpoczynają się się wtedy, kiedy człowiek chce zrobić naprawdę porządne zdjęcie. Fascynujące, ujmujące wyczuciem momentu, artyzmu, dobrze zaplanowane i ciekawe. A do rzeczywiście dobrych fotografii niezbędne jest trochę wiedzy, jaką da się zdobyć drogą eksperymentów, czytaniem podręczników i robiąc setki fotografii.

Jednym z odrobinę niekonwencjonalnych, ciekawych pomysłów jest obiektyw o szerokim kącie, który daje niesamowite możliwości jeśli chodzi o szerokość kadru, w fotografii portretowej wprowadza ciekawe zniekształcenie obrazu i najczęściej dopuszcza do matrycy sporo światła, przez co nie trzeba się mocno martwić oświetleniem. Bardzo niezłe szkła szerokokątne, z prawie niesłyszalnym autofocusem i doskonałymi parametrami, produkuje marka Sigma, jaka stanowi odpowiednik dla markowych, kosztownych obiektywów najsłynniejszych firm. Świetne rozwiązanie na start dla kogoś, kto rozważa zabawę w robienie fotografii całkiem poważnie i pragnie użyć czegoś nowego w tej materii. Obiektyw szerokokątny to wspaniałe narzędzie dla ludzi, jacy poszukują czegoś interesującego w swoich próbach robienia zdjęć, a przy tym na tyle proste narzędzie, że może go wypróbować każdy fotoamator z znajomością podstaw tej pięknej sztuki.