Jakie cechy powinien mieć tester oprogramowania? Czy takie jak programista, czy zupełnie inne?

Proces tworzenia oprogramowania to niesamowicie trudne zadanie, dlatego też wymaga pracy całej grupy projektowej. Najważniejsza jest jednak rola przede wszystkim: testera i programisty. Tak bowiem jest, iż mamy do czynienia z jednym projektem, ale z dwoma zupełnie innymi spojrzeniami na różne tematy. Mówiąc dokładniej, w taki sposób mogą stworzyć się dwie grupy pomiędzy jakimi pojawią się trudności w komunikacji i w konsekwencji stanowią źródło dla jakości systemu.

komputer
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo może się to wydarzyć, kiedy testujemy systemy embedded (sii.pl/systemy-wbudowane/), lecz nie tylko. W odpowiednio dobranym zespole projektowym testerzy oraz programiści są w stanie uzupełniać się wzajemnie, dzięki czemu sobie pomagają, ponieważ mogą dostarczać potrzebne informacje oraz umiejętności. Nie do przecenienia również jest fakt, że mogą spojrzeć na aplikację z różnych perspektyw. Dużym błędem w wielu firmach jest odbieranie testerów jako programistów, ale młodszych stażem.

Niestety przez takie zmiany zachęca się tych specjalistów do rozwijania umiejętności oraz nastawienia typowego dla programistów, tymczasem testowanie oprogramowania to całkowicie inna bajka (jest dużo do powiedzenia na ten temat). W praktyce dobry tester ma cechy, jakie kontrastują z tym, czym odznacza się programista. Rozumieją to świetni menedżerowie, prze to mogą oni połączyć te cechy w jeden, zgodnie oraz bezproblemowo działający zespół. Wspomniany już programista i tester razem bardzo dobrze się uzupełniają, każdy z nich zaś wnosi dużo do zespołu. Bardzo dużo programistów nie wie nawet, jak ciężkim zadaniem jest testowanie.

Idealny tester bowiem powinien mieć cechy, takie jak cierpliwość, elastyczność, jak również umiejętność dostrzegania szczegółów, jak i całości mechanizmu funkcjonowania procesu. Sporo testerów właśnie często przez takie rzeczy odczuwa frustrację, gdy pracują z programistami, jacy uważają testowanie za coś gorszego, albo też, za zajęcie jakim jest w stanie zajmować się ktokolwiek. Osoby testujące potrzebują takiej wiedzy, jaką będą mieć ostateczni użytkownicy systemu. To sprawia, że mogą używać produktu w sposób, w który dokonuje tego przyszły użytkownik, miast tak jak chciałby tego programista. Z tego właśnie powodu ta współpraca jest tak ważna i najczęściej decyduje o ostatecznym rezultacie. Powinna o tym pamiętać każda firma chcąca stworzyć coś, co całkowicie sprawdzi się jako produkt w praktyce.