Kadruj profesjonalnie

Już za chwilę nadejdą tak długo oczekiwane wakacje. Wszystkie potrzebne rzeczy spakowane w torby i walizki, oczekują z utęsknieniem na wyjazd. Wśród nich również aparat fotograficzny, a razem z nim szansa na zjawiskowe fotografie. W końcu nieczęsto leci się na Kubę! Ale co robić gdy na fotografii znamy się tyle co hydraulik na pilotowaniu samolotu?

aparat fotograficzny
Czy musimy rezygnować z marzeń i przywieźć masę nieszczególnych, byle jakich zdjęć? Oczywiście, że nie! Musimy tylko pamiętać o paru radach. Po pierwsze, to na fotografie spoczywa odpowiedzialność za dobrze wykonane zdjęcie. Drogie, profesjonalne modele w rękach osób, które nie mają pojęcia jak wykorzystać ich możliwości, są równie efektywne jak amatorskie konstrukcje.

Po drugie, zadbajmy o porządne obiektywy, które stanowią okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Nie podlega żadnej kwestii, że dobrą opinią cieszą się obiektywy marki Sigma. Należy tylko świadomie dobrać obiektyw do potencjalnego zdjęcia. Z pomocą i radą przy zakupie sprzętu przyjdzie nam sklep internetowy, na który warto zaglądnąć – wszystko dla fotografów.Czytanie nie jest przereklamowane, więc wczytajmy się w instrukcję aparatu. Jeżeli jesteśmy początkującymi użytkownikami to właśnie jej lektura pomoże nam zrozumieć, jak wykorzystać potencjał naszego nabytku.

aparat marki Nikon
Autor: Jay Kim
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy chwycimy już za aparat, nie zapominajmy o istotnych kwestiach. Przed wykonaniem zdjęcia, zwróćmy uwagę na światło, albowiem mówi się, iż światło wpływa na wymowę fotografii. Zanim więc nauczymy się korzystać z światła zastanego i sztucznego, starajmy się rezygnować z agresywnego światła. Niestety, fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie wróży nic dobrego. Dobre światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, pamiętajmy o tym.

Używajmy stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Oznacza to, że: robiąc zdjęcie kwiecistej łące, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu tudzież od góry zamierzonego kadru. Powszechnym błędem fotografów-amatorów jest pozbawianie ludzi głów i kończyn. A przecież wystarczy chwila zastanowienia nad kadrem…