Karta graficzna – która będzie lepsza

W szarej obudowie komputera pracuje kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na ekranie.

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W metalowej obudowie komputera znajduje kilka istotnych podzespołów. Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na ekranie. W związku z tym, że dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne dziwnych nazw, w tym artykule postaram się opowiedzieć, jak dopasować karty graficzne do określonych zadań.

Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów zamierzamy używać komputera. Jeśli wyłącznie do pisania dokumentów tekstowych, oglądania filmów i przeglądania stron WWW, nie musimy jesteśmy zmuszeni kupować osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z tworzeniem modeli 3D rekomenduje się kupno kart specjalistycznych, często niesprzedawanych w normalnych sklepach komputerowych.

Jeśli zaś planujemy grać w gry komputerowe, zwłaszcza te niedawno wydane, trzeba bez wątpienia zastanowić się nad doborem wystarczającego wydajnego sprzętu. Podzespoły do komputerów charakteryzują się odmiennymi parametrami, jak i też ceną. By zagrać w przyszłe programy komputerowe, wymagana będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla graczy ze znaczną ilością gotówki polecam GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i mający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością gotówki, ale wciąż zależy nam na wysokich osiągach, warto nabyć Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu kart zamykają się w rejonie 600zł. Za mniej również znajdziemy niezłe karty, takie jak geforce GT430, ale szybko może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Warto mieć w pamięci, że wydajne komputery dla graczy nie składają się tylko z kart grafiki. Istotny jest również zakup procesora, najlepiej z wieloma rdzeniami. Także pamięć RAM silnie wpływa na wydajność – 4 gigabajty to obecnie minimum, gdy planujemy się cieszyć płynną rozgrywką.