Kiedy fotografia staje się hobby

W XXI wieku fotografia jest tak mocno powszechna, praktycznie nie zauważalna. Obecnie praktycznie każdy w kieszeni ma małe cudo, którym może upamiętnić imieniny u cioci, jak też każdą dowolną okazję za pomocą przyciśnięcia guzika. Pewnie większość z nas właśnie tak robi. Ale w pewnym momencie przygody z fotografią być może zatęsknimy za tradycyjną fotografią, wymagającą ale za to romantyczną. Jeśli taka tęskność, taki pragnienie przeszłości się w nas zbudzi, jeśli zachwyci nas to zajęcie, musimy zadać sobie kardynalne pytanie: jaki sprzęt nabyć, czy wystarczy nam zwykły sprzęt po dziadku (pamiętający nie jedno), czy nowe, lśniące, pachnące nowością współczesne urządzenie?

fotografia
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na nowoczesny aparat cyfrowy, czy sprzęt tradycyjny, rodzi się kolejny dylemat.

Mianowicie, czy w czasach fotografii cyfrowych potrzebne są jeszcze takie dodatki jak: dyfuzory albo kostki synchronizacyjne, czyli wszystko to co wiąże się z fotografią tradycyjną (idź na stronę, gdzie zobaczysz dyfuzor na lampę błyskową).

Myślę, że na pewno. Nie od dzisiaj wiadomo, że to co zrobisz sam (sama) bardziej nas satysfakcjonuje. Poza tym, również praca z kliszą niewątpliwie daje nam okazję pofantazjować. Wreszcie, co nie jest bez znaczenia, możemy pochwalić się bliskim, kolegom, przyjaciołom naszą pasją.

aparat
Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Pasjonat wykonywania zdjęć z czasem stanie przed problemem wymiany dodatków czy elementów takich jak kostki synchronizacyjne, błony fotograficzne, sprawdzone palniki do lamp jak też innych niezbędnych materiałów które się zużywają. Produktów takich możemy szukać zarówno w sklepach internetowych jak również w stacjonarnych sklepach z artykułami fotograficznymi.

To co napisaliśmy wyżej to dopiero wierzchołek góry lodowej. Żeby zrobić profesjonalne zdjęcia nie wystarczy sam aparat. Przeważnie pożądane jest studio fotograficzne akuratnie oprzyrządowane w taką aparaturę jak dyfuzory służące do doświetlania obiektów, lampy błyskowe, statywy, przewody do wyzwalaczy, przewody synchronizacyjne, wyzwalacze radiowe i inne ułatwiające pracę pasjonata sprzęty. Przydadzą się także w pracy fotografika takie rekwizyty jak stroje jeżeli chcemy tworzyć fotografie artystyczne.