Którego Nikona warto nabyć

Na rynku fotograficznym znów ukazały się nowe aparaty w segmencie lustrzanek. Tym razem przyjrzyjmy się propozycjom Nikona, zaczynając od najdroższego – pełnoklatkowego korpusu D800, który od niedawna konkuruje z EOS 5D Mark III Canona o porównywalnych parametrach użytkowych.

aparat nikon

Czym różni się lustrzanka cyfrowa firmy Nikon? To, co jest rewolucyjnym rozwiązaniem to matryca typu CMOS o wysokiej rozdzielczości 36,3 megapikseli, która wyśmienicie zdaje egzamin w zakresie fotografii studyjnej czy reklamowej, zapewniając klientowi maksymalną jakość zdjęć. Kolejnym, ale niewątpliwie jednym z największych walorów tego modelu jest nowoczesny system redukcji szumów, który sprawdza się nawet przy wysokiej czułości ISO. Potwierdzają to próby wykonane na dwóch modelach, które zdecydowanie ukazują, że w tym zakresie lustrzanka Nikon D800 jest niedościgniona i można nią wykonywać dobre zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu. Ostatnim punktem programu jest nowoczesny autofocus, pozwalający na kreowanie obrazów z różną ostrością i z niesamowitą głębią kolorów.

Następny aparat cyfrowy Nikon należy do produktów niższej klasy niż poprzednik. Jakkolwiek typ D7100 to całkiem przyzwoita i profesjonalna lustrzanka, która została wyposażona w matrycę CMOS o wysokiej rozdzielczości 24,1 MP oraz nowoczesny system autofocus. Korpus nie posiada optycznego filtru dolnoprzepustowego, co ma sprzyjać lepszemu wykorzystaniu funkcjonalności matrycy oraz pozwala uzyskać oczekiwaną ostrość fotografii, nawet przy ich najwyższej rozdzielczości.

Dodatkowo obudowa aparatu i podzespoły zostały wykonane z najlepszej klasy tworzyw, co sprawia, że aparaty Nikon D7100 są niepodatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz kurzu. Największą wadą aparatu jest słaba praca systemu autofocus w czasie filmowania, dlatego model nie nadaje się do kręcenia wzbogaconych o ruch obrazów. Posiada, jednak, większy zakres czasu nagrywania niż porównywalny sprzęt tej klasy także dwa sloty SD, umożliwiające fotografującemu zarejestrowanie dłuższych filmów.

nikon-zdjęć

Ostatni, a równocześnie najtańszy z porównywanych korpusów to Nikon D5200, dedykowany amatorom filmowania. Lustrzanka została wyposażona w matrycę CMOS (rozdzielczość 24,1 MP) oraz wydajny procesor EXPEED 3, umożliwiający natychmiastowe przetwarzanie zdjęć. Nikon D5200 może się też poszczycić ruchomych wyświetlaczem LCD oraz możliwością rejestrowania zdjęć D-Movie w rozdzielczości 1080p. W trakcie nagrywania możemy wybrać kilka programów tematycznych, automatycznie ustawiających aparat do naszych potrzeb, jak nowoczesną funkcję D-Lighting.
Wypróbowanym pomysłem jest również 39-polowy system autofocus, który pozwala na zachowanie spodziewanej ostrości obrazów w chwili przejścia trybu zdjęć na tryb filmowania. Z uwagi na na rozbudowaną funkcjonalność, Nikon D5200 mieści się na wysokiej pozycji pośród profesjonalnych aparatów dla laików i choć droższy może rywalizować z produktami pozostałych producentów.

Lustrzanki cyfrowe Nikona utrzymują standard i cieszą się dużym uznaniem wśród fotografujących. Solidnie skonstruowane, wyposażone w ciekawe funkcje i wciąż niezawodne aparaty to najlepszy sprzęt dla profesjonalnych fotografików.