Malowanki kształtują fantazję

To malowanki sprawiają, że maluchy lepiej się uczą, łatwiej i szybciej adaptują materiał szkolny, wykazują się większą mądrością, są bardziej twórcze w rozwiązywaniu zadań i problemów, mają większe zaufanie do swoich kompetencji.

To malowanki sprawiają, że maluchy lepiej się uczą, łatwiej i szybciej adaptują materiał szkolny, wykazują się większą inteligencją, są bardziej twórcze w rozwiązywaniu zadań i problemów, mają większe zaufanie do własnych możliwości.

Dzieci, chłopcy i dziewczynki
Autor: iStock
Źródło: iStock

malec zawsze tworzy w malowankach to, co zna i tyle, ile wie o świecie. Z tego względu jego dzieła są bogatym źródłem wiedzy o tym, w jaki sposób myśli i dowodem tego co przeżywa. Są szybą, przez które my dojrzali możemy zajrzeć do jego świata i przekonać się czym są jego malowanki dla dzieci, które stworzyło. Jest to doskonałe narzędzie potrafiące pobudzać myślenie, gdyż po pierwsze dokładnie wpisują się w potrzeby myślenia konkretno – wyobrażeniowego, a po drugie angażują malca emocjonalnie. malec wczuwa się w swoją kreację. Rysunki mogą stać się więc napędem rozwoju. Warto nadmienić, że „rozwój zdolności rysunkowych określa się jako wskaźnik dojrzałości umysłowej dziecka” (R. Fisher). Kształtowanie się zdolności poznawczych pociechy to długi proces, na który my dorośli nie mamy bezpośredniego wpływu – nie można przecież nikomu wlać do głowy przygotowanych recept. Możemy jednak wpływać pośrednio, zapewniając malcom ciekawe doświadczenia, oferując rozwijające rozrywki i twórcze zadania. Malowanki mogą stać się inspiracją i źródłem takich zadań. od czasu do czasu twoje maluch ma chęć pomalować, ale nie ma na czym lub brakuje mu weny. Aby uprościć mu zabawę pędzlem i farbami możesz sięgnąć po malowanki, które dadzą dużoinspiracji i entuzjazmu. Na poziom graficzny prac spory oddziaływanie ma ogólna ruchowa sprawność nadgarstków. Zabawy angażujące ręce i dłonie mogą pomóc tę sprawność poprawić i jeszcze lepiej się bawić. Zaproponujmy dziecku „siłowanie na rękę”, zabawę „idzie kominiarz po drabinie”, strzepywanie ręki z wody, bicie palcem o palec w ułożeniu rąk jak do modlitwy, robienie kółek palcami itp. Wszystkie te aktywności sprawią, że malowanie i rysowanie będzie udawało się najmłodszemu jeszcze efektywniej.

Źródło: Animade