Marketing automation – skuteczny sposób na wzrost sprzedaży przedsiębiorstwa.

Ciężko sobie teraz wyobrazić firmę istniejącą w oderwaniu od świata internetu. Nawet jeśli dana firma istnieje w jednej z tradycyjnych branż, to tak czy inaczej musi także zaistnieć online, gdyż tam są jego klienci. Jednak samo istnienie w sieci niewiele oznacza. Konieczne jest posiadanie wiedzy oraz instrumentów pozwalających na czerpanie korzyści z tej bytności. Narzędzia te przynosi nam tak zwana automatyzacja marketingu.

Automatyzacja marketingu
Źródło: sxc.hu/photo/1377963

Automatyzacja marketingu (z angielskiego marketing automation) polega na przeprowadzaniu działań marketingowych przy wykorzystaniu specjalnych programów. Ich nadrzędnym targetem jest zwiększenie sprzedaży. Jednak nie jest to narzędzie funkcjonujące jak znane od dawna systemy sprzedaży. Aby osiągnąć wzrost sprzedaży automatyzacja marketingu jest ukierunkowana na m.in. monitoring i analizę userów korzystających z firmowej strony internetowej, segmentację konsumentów pod względem ich cech np. wieku, zainteresowań, miejsca przebywania.

Praca na nowoczesnym oprogramowaniu
Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalne oprogramowanie pozwala na szybkie zebranie danych oraz ich analizę. Dzięki temu możliwe jest maksymalne ukierunkowanie marketingu na daną grupę docelową. Dobre efekty notuje się w przypadku badania baz danych e-mail i późniejszych akcjach mailingowych. Efekty są znacznie szybsze i o wiele lepsze niż w przypadku akcji marketingowych prowadzony „na ślepo”. Automatyzacja to doskonały sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, które można przeznaczyć na inne działania.

Innym ogromnym plusem programów z branży marketing automation jest ich bezproblemowa integrowalność z innymi systemami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie. Mowa tu w większości o systemach zarządzania relacjami z klientami, takich jak np crm online czy ERP.