Możliwości tworzenia aplikacji na smartfony

Każdy telefon jest niewiele warty, jeśli nie ma zainstalowanych praktycznych aplikacji. Obecnie na rynku można ściągnąć tysiące aplikacji – od prostych gierek, przez aplikacje do nawigacji, aż do takich, które kontrolują szybkość biegu sportowca.

Każdy telefon jest nic nie warty, o ile nie ma w sobie przydatnych aplikacji. Teraz na rynku możesz ściągnąć setki aplikacji – od fajnych gierek, przez programy do nawigacji, aż do takich, które monitorują tempo biegu sportowca.

Aplikacje na telefon
Autor: GoMobi.pl
Źródło: http://gomobi.pl

Niestety, dużo z nich posiada w sobie malware, które mają za zadanie wyciąganie naszych cennych danych, wysyłanie esemesów na premium numery bądź inne, szkodliwe aktywności. Przytłaczająca większość niebezpiecznych programów jest przeznaczona na Androida, gdyż ten OS charakteryzuje się wielką otwartością.

Poza tym wielu właścicieli smartfonów lekceważy fundamentalne normy bezpieczeństwa i ściąga apki z nieznanych sklepów, co najczęściej kończy się kiepsko. Lecz w wypadku innych OSów na smartfony kwestia wygląda sporo lepiej. Tworzenie aplikacji na Windows 8 jest procesem długim, gdyż Microsoft nie dopuszcza na rynek zawirusowanych programów. Na dodatek firma ta wymyśliła świetną zaporę dla malware, która zasadza się na tym, że wszelkie odpalane na aparacie apki nie otrzymują dostępu do wartościowych danych użytkownika.

Najszczelniejszym OSem na telefony jest ten, który jest wgrany na komórkach marki Blackberry. Tej kanadyjskiej firmie bardzo zależy na bezpieczeństwie, bo kieruje swoją ofertę do biznesmenów i polityków. A to jasne, że w tych sferach w obiegu są delikatne informacje, które nigdy nie powinny przejść w obce ręce. Niewiele robaków zaraża również telefony Apple. Dzieje się tak, gdyż firma respektuje zasady jej zmarłego szefa, Steve’a Jobsa. Sprawa opiera się na tym, że jest jedne prawidłowe źródło, z którego można ściągnąć aplikacje na smartfony. Dodatkowo każdy telefon jest solidnie chroniony przed usiłowaniami wejrzenia w kod iOSa.

Na zakończenie tematu należy nadmienić, jak namierzyć informatyków, którzy piszą programy na urządzenia mobilne. Do wyszukiwarki internetowej należy wpisać słowa „aplikacje mobilne miasto” (dla przykładu: „aplikacje mobilne Wrocław – Jojomobile’).