Najważniejsze informacje o wykorzystaniu w praktyce baz danych, jak obsługują one wprowadzone informacje.

W dzisiejszych czasach większość użytkowych aplikacji opiera się na bazach danych, podobnie sytuacja wygląda z większością serwisów internetowych. Jest to obecnie najbardziej skuteczna metoda przechowywania danych w różnych formatach, minione kilkanaście lat to dynamiczny rozwój techniki bazodanowej i wymyślenie wielu interesujących rozwiązań.

napędy okienne
Autor: D+H
Źródło: D+H

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka baz komercyjnych, a także bazy darmowe, choć wcale nie odbiegające wydajnością i bezpieczeństwem od tych płatnych. Do komercyjnych baz przede wszystkim zalicza się produkty Oracle, IBM i Microsoftu. Bazy te charakteryzuje bardzo duża wydajność i skalowalność, umożliwiają one pracę zarówno w małych programach, jak też w ogromnych systemach informatycznych które obrabiają ogromne ilości informacji. Coraz większe znaczenie mają także bazy darmowe. Pośród deweloperów tworzących strony internetowe popularny jest mysql, baza wydajna, szybka i idealna do takich rozwiązań, w licznych aplikacjach w miejsce komercyjnych produktów jest wybierany także postgress.

Dużym plusem systemów bazodanowych jest fakt, że pracują one na różnorodnych danych. Dzisiaj przechowywać w nich można nie tylko liczby i tekst, lecz także różne pliki multimedialnej, zdjęcia czy nawet filmy. W niejednym przypadku takie przechowywanie danych bardzo się przydaje, bo w tym samym miejscu, bezpośrednio w bazie ma się wszystkie potrzebne informacje. Systemy bazodanowe mają taką popularność, że w informatyce są nawet osobne specjalności związane z ich obsługą i programowaniem. Tu cała oferta: datarino.com.

NVIDIA i HP stworzyły nową formę stacji roboczych
Autor: Tabasco PR
Źródło: Tabasco PR

Do zadań administratorów należy tworzenie baz danych, konfiguracja kopii zapasowych i dbanie o właściwą wydajność pracy. Z kolei programiści będą się zajmować opracowywaniem algorytmów, które operują na informacjach w bazie, to znaczy je uzupełniają i modyfikują zależnie od potrzeb. Do operacji na bazach danych stosowany jest specjalny język programowania, znany także jako SQL. Przy jego pomocy można realizować wszystkie operacje, dzisiaj jest on międzynarodowym standardem, który obowiązuje w każdej znanej bazie.