Następująca cyfryzacja i towarzysząca jej infrastruktura

Informatyzacja w obecnym świecie stanowi aspekt codziennej rzeczywistości. Jeszcze dekadę temu nowością było to, że można konwersować z inną osobą za pośrednictwem nieokablowanego aparatu telefonicznego, idąc swobodnie po mieście, przytrzymując przy uchu sporych rozmiarów urządzenie. Teraz powoduje to drobny uśmieszek zakłopotania i nostalgię.

Serwer NAS Iomega Home Media Network Hard Drive Cloud Edition
Autor: Iomega
Źródło: Iomega
Granica pomiędzy sprzętem do rozmawiania, wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych, a komputerem robi się coraz bardziej niewyraźna. Dodatkowo rozwój technologii doprowadził do tego, że telefonem da się płacić za zakupy, da się sprawdzić prognozę pogody, można na telefonie oglądać i trzymać ogromne zbiory filmów…Można też posłuchać ulubioną muzykę. Najlepiej gdy masz zestaw słuchawkowy (atrakcyjne źródło). Dlaczego męczyć innych muzyką, którą nie wszyscy mogą lubić.

A całość to jedynie wierzchołek góry lodowej. Aparaty o tego typu osiągach służą głównie do utrzymania porozumienia z znajomymi albo z kontrahentami w biznesie, natomiast postęp w dziedzinie technologii elektronicznej, mocy obliczeniowych komputerów i złożoności najróżniejszej maści oprogramowania spowodował, że nie tylko stare, spore pecety są niezastąpione, ba – wymagane w licznych instytucjach.

Bardzo przydatne okazują się tam wspomniane smartfony. Choć póki co taki krok odbywa się się bardziej w niepublicznych firmach, w przyszłości z pewnością każdy doktor na ostrym dyżurze będzie posiadał w kieszeni potężną elektroniczną maszynkę z dostępem do Internetu na obszarze całego oddziału; także pracownicy służb publicznych, pracownicy kolei… A żeby je chronić przed czynnikami zewnętrznymi poszuka wygodne etui na telefon (http://www.ceneo.pl/Pokrowce_i_etui_do_telefonow).

Jednak nadal potrzebuje to infrastruktury i nieprzebranej wiedzy niezbędnych do działania tego typu systemów i właściwego ich zabezpieczenia. Wciąż w budynkach przedsiębiorstw, gdzie wydajnie funkcjonują nieskomplikowane dla użytkownika sieci, gdzieś w piwnicach w szafach rackowych siedzą maszyny takie jak HP J9019B lub HP J9280A – switche, jakie sterują dystrybucją licznych, maleńkich porcji informacji. Te dwa urządzenia są dość kosztownymi i dużymi urządzeniami, potrzebnymi w dużych przedsiębiorstwach i firmach.

Są ich znacznie skromniejsze warianty, takie jak HP J9138A, idealne do użytku na niewielkiej placówce pocztowej bądź w niedużej kafejce internetowej. Oprogramowanie bardzo użyteczne w tworzeniu i sterowaniu niedużymi, średnimi i ogromnymi sieciami to na przykład winsvrstd 2008r2 sngl olp nl – produkt Microsoftu umożliwiający wirtualizację serwerów. Wniosek – żeby działała prognoza pogody w smartfonach, żeby można było się sprawdzić pocztę w kawiarni lub innym miejscu, wciąż niezbędna jest fachowa wiedza i ludzie biegle znający zagadnienie.