Nasza pierwsza gitara

Wielu młodych osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z „wiosłem”, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Sporo młodych osób decyduje się zacząć swoją przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa łatwa. Bardzo często zależy to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 PLN, jaką posiada do sprzedania koleżka ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, że przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od zera, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak prosto. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet powyżej 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław