Nowoczesne czytanie książek

Współcześnie wiele osób twierdzi, że tradycyjna książka powoli odchodzi w zapomnienie. Ich zdaniem za parę lat zostanie ona zupełnie zastąpiona przez technologie komputerowe i sieć WWW. Nie jest to jednak prawdopodobne, gdyż książka w tradycyjnej, papierowej formie nadal posiada spore grono zwolenników. Z drugiej strony jednak technologie w tym zakresie są nieustannie ulepszane. Stosunkowo niedawno opracowano tak zwane e-booki, czyli książkicyfrowe. Ich przeznaczeniem jest oglądanie nie na papierze, a na specjalnym wyświetlaczu. Na początku przez e-booki rozumiano wyłącznie pliki pdf z książkami, które były czytane na monitorze komputera. Na dzień dzisiejszy ich definicja uległa zmianie ze względu na zmiany technplogiczne. Wymylono nowoczesne formaty danych do wyświetlania książek elektronicznych. Rozwinęła się również technologia w zakresie ich czytania.

tablet Samsung Galaxy
Autor: John Biehler
Źródło: http://www.flickr.com

Czytniki e-książekDużą rewolucją było pojawienie się tak zwanych e-czytników, wykorzystywanych do czytania książek elektronicznych w różnorodnych formatach. Nazwy w rodzaju Amazon Kindle Paperwhite nie są raczej nieznane ludziom interesującym się technologiami tego rodzaju. Zobacz też tutaj – http://www.taniomania.pl/q/amazon-kindle-paperwhite.Są to bowiem modele nowoczesnych urządzeń do wyświetlania e-książek, które przeżywają ogromną popularność. Specyficzną cechą dzisiejszych przyrządów tego typu jest wykorzystanie tak zwanego e-papieru, czyli specjalnej technologii, dzięki której wyświetlanie e-booka na urządzeniu rzeczywiście powoduje wrażenie tradycyjnego czytania. Taki ekran nie odbija światła, ani go nie wysyła, co zapobiega zmęczeniu wzroku czytającego.

amazon
Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Czytanie książek elektronicznych
Poza specjalnymi czytnikami, które najlepiej nadają się do czytania e-booków, istnieje również spory wybór innych przyrządów, za pomocą których można to robić. Aktualny rozwój technologii powoduje, że lista tych urządzeń ciągle się poszerza. Zasadniczym urządzeniem nadal jest komputer. Coraz częściej jednak zdarza się, że czytelnicy korzystają z e-booków na innowacyjnych urządzeniach mobilnych. Zaliczają się do nich na przykład powszechne tablety, takie jak przykładowo Samsung Galaxy Tab (www.taniomania.pl/q/samsung-galaxy). Dają one wysoką jakość czytania, choć nie tak wysoką jak profesjonalne czytniki.