Obiektywy dla początkujących – na co powinno się zwracać uwagę?

Obiektywy to bardzo ważne części aparatu . Jeśli będzie miał niską jakość, to nawet najlepsza matryca aparatu nie zapewni żądanej jakości fotografii. Co trzeba wziąć pod uwagę poszukując dobrego obiektywu? W przypadku gdy obiektyw jest zły, wówczas w czasie robienia fotografii aparatem z wysokiej jakości matrycą możemy utracić mnóstwo wartościowych informacji. Przymierzając się do kupna obiektywu do aparatu fotograficznego należy sprawdzić jaki ma parametr ogniskowej i do jakiego typu zdjęć się nadaje. W ogniskowej – jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się ognisko układu optycznego względem matrycy.

http://www.sigma-sklep.pl/obiektywy-makro,6,cat.html
Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkość niniejszego parametru podaje się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy jest ognisko. To także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Odwrotnie jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wówczas kąt jest węższy, a przybliżenie większe.

Przeznaczenie a także rodzaj ogniskowej łatwo jest poznać po nazewnictwie typów obiektywów i zastosowanie poszczególnych typów obiektywów. Dla obiektywów szerokokątnych wartość ogniskowej wynosi mniej niż 50 mm, uniwersalne obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, a teleobiektywy powyżej 80 mm. Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.

Standardowym i szerokokątnym obiektywem dobrze jest robić zdjęcia większych scen – np. widoków. Natomiast do robienia zdjęć elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć obiektywów (dodatkowe info) długoogniskowych.

Pośród popularnych obiektywów (więcej na stronie) wymienia się dodatkowo „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jaki obiektyw kupić?

Zdjęcie w technice rybie oko
Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy profesjonalny sklep fotograficzny (odwiedź). Nic dziwnego, ponieważ sigma oferuje w sprzedaży w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, jak np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych znanych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.