Oryginalny sposób komunikacji – telefonia VoIP

Żyjemy w świecie, w którym komunikacja na odległość jest niezbędna. Od 1876 roku, kiedy to Aleksander Bell wymyślił pierwszy aparat telefoniczny, minęło wiele czasu, a my – ludzie, poczyniliśmy znaczne postępy w pierwotnej technologii „dzwonienia”. Jedną z najnowszych (a także najtańszych) metod jest telefonia IP lecz korzystają z niej tylko nieliczni, a większość z nas nawet nie wie o takiej metodzie.

telefon
Źródło: www.morguefile.com
Czym jest telefon VoIP?
Telefony IP (zwane też telefonami VoIP), to aparaty telefoniczne, które w przeciwieństwie do zwykłych telefonów PSTN czy ISDN nie są podłączone do linii telefonicznej, ale do sieci internetowej, a połączenia są realizowane z pomocą VoIP (ang. Voice over Internet Protocol, w skrócie „telefonia internetowa”). Tego rodzaju urządzeniam umożliwiają prowadzenie znacznie tańszych połączeń, czasami nawet bezpłatnych, w ramach jednego operatora. Wyglądają one jak zwykły aparat wyposażony w słuchawkę, klawiaturę a czasami również wyświetlacz, jednak nie są zaopatrzone w podstawowe wyjście do analogowej linii telefonicznej lub ISDN, ale w wyjście do Internetu, najczęściej standardowe, takie jak przy komputerze. Co ciekawe, aby używać tego połączenia nie potrzebujemy korzystać z komputera. Potrzebny on będzie tylko do skonfigurowania telefonu. Czasem zdarza się, że aparaty telefoniczne VoIP mylone są z telefonami USB, które w rzeczywistości są jedynie odpowiednikiem karty dźwiękowej ze słuchawką, mikrofonem i kilkunastoma przyciskami klawiatury. Aparaty telefoniczne takiego typu nie potrafią przekazać rozmowy bez pomocy komputera i podłączane są do komputera przy pomocy złącza USB- (sprawdź tutaj).

Jak zacząć korzystać?
Na tę chwilę na rynku dostępnych jest kilku operatorów, którzy obsługują nie tylko klienta biznesowego, ale i indywidualnego. Aby do nich dotrzeć najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z Internetu. Starczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, na przykład: telefon VoIP, telefonia VoIP bądź operatorzy VoIP i już po kilku chwilach pokażą nam się linki do stron internetowych poszczególnych operatorów.