Ostrza samurajów w kuchni

Założę się, że wszyscy znają filmy z Dalekiego Wschodu, w których żółtoskórzy wojownicy pojedynkują się na katany. W rzemiośle z tego odległego kraju bardzo rozwinęła się sztuka wyrabiania najznakomitszych ostrzy. Do dzisiaj da się dostrzec to w kulinariach – noże japońskie są znane na całym świecie.

Autor: Chroma i Kai

Z pewnością każdy widział filmy z Dalekiego Wschodu, w których samuraje biją się na długie miecze. Każdy historyk może potwierdzić, jak istotne było to ostrze dla każdego samuraja. Zwykle japoński rycerz tworzył go sam i jeśli wierzyć podaniom, mieścił w sobie ten miecz część duszy twórcy. W kulturze tego odległego kraju bardzo udoskonaliła się umiejętność wytwarzania wspaniałych ostrzy. Do chwili obecnej widać to w gastronomii – noże japońskie są słynne na całym świecie. Mistrzowie gotowania i pomocnicy kuchenni uwielbiają ich ostre krawędzie, jakość wykonania, wygodę i niezawodność.

Najważniejsze narzędzie w kulinariach to nóż szefa kuchni. Ma leżeć komfortowo w garści, być ostry i solidny. Japońskie noże tego gatunku są wyrabiane zazwyczaj ze stali węglowej, damasceńskiej lub niklowej. Technologia modelowania w kuźni mocno przypomina sposób wytwarzania mieczy samurajskich, gdyż zasadza się na łączeniu na gorąco wielu warstw metalu. To manualnie wytwarzanie ostrzy powoduje, że staja się one niezwykle wygodne i mocne. Kiedy raz chwycisz w dłoń takie narzędzie, zauważysz wielką różnicę. I od razu usuniesz z szuflad tandetne sztućce produkowane na Tajwanie. Noże japońskie są wyrabiane z pasją japońskiej tradycji.

Prawdziwy mistrz patelni musi umieć posługiwać się wieloma rodzajami noży. Niezły zestaw noży powinien posiadać sztućce pasujące do różnych potraw. Najmocniej japońskie są oczywiście noże do sushi. Nie da sobie rady bez nich każdy szanujący się szef kuchni, planujący przyrządzać to wspaniałe dzieło kuchni japońskiej. W zestawie muszą się znajdować noże do krojenia sera, noże do darów morza (mocno przydatne w wypadku karpi), noże do krojenia warzyw, osobne noże do dziczyzny. W sklepach są dostępne japońskie noże do każdej potrawy. Do najchętniej wybieranych marek zalicza się: Tojiro, Taisan i Hideo Kitaoka. Ceny są znacząco większe od cen zwykłych, robionych seryjnie noży. Za solidność się płaci, to święta racja. A ile konkretniej? Aby dostać dobry japoński nóż, musisz wybulić od tysiąca PLN wzwyż.

Źródło: www.SmakProstoty.pl