Parametry wyznaczają różne rankingi smartfonów , z którymi warto się zapoznać

Ustalenie, który telefon, tablet czy smartfon daje najlepsze możliwości, jest zadaniem fachowców wyznaczających takie rankingi. Z reguły budzą one dużo dyskusji, co do wielu modeli z czołowej „dziesiątki” klienci mieliby kilka większych uwag. Zastrzeżenia będą dotyczyły modelu zajmującemu w tej chwili pierwsze miejsce.

Smartfon Huawei Ascend P6
Autor: Huawei
Źródło: Huawei

Z drugiej strony rankingi wyznaczają prawdziwi znawcy tematu, którzy nadają punkty w kolejnych statystykach niezwykle racjonalnie. W sieci wyszukamy wiele forów tematycznych i rankingów, które zajmują się pozycjonowaniem poszczególnych telefonów i smartfonów, m.in. w przedziale czasowym.

Spróbuj Tak samo jak z komórkami klasycznymi, biorąc pod uwagę smartfony, ranking tych egzemplarzy nie będzie za każdym razem identyczny. Jednak kilka zbliżonych porównań pozwala na wyciągnięcie ciekawszych wniosków.

Na kilku porównywarkach smartfonów w ścisłej czołówce znajdował się model Xperii Z. Rankingi tworzone są pod różnym kątem, jedne biorą pod uwagę więcej kryteriów (jak 100-punktowe klasyfikacje za baterię, internet, ergonomię, sklepy z aplikacjami oraz powiązanie ich wszystkich z kosztem modelu), z kolei w innych robi się jednolitą ocenę widoczną w postaci np. konkretnej liczby gwiazdek itp.

Tablet Samsung GALAXY Tab
Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Użytkownicy telefonów mają swoje fora tematyczne i porównywarki gabarytów. Dzięki temu potencjalny właściciel telefonu Nokia c5-03 spotka się z opiniami o gorszej muzyce, milionach kolorów i trwałej obudowie, z kolei Samsung Wave 2 wywoła u jego posiadaczy lęk przed zarysowaniem ekranu, czy niezadowolenie z krótko-zasięgowego bluetootha. O ile powyższe przykłady obu potentatów telefonicznych dotyczą klasycznych modeli swojej epoki, porównać można także egzemplarze z rozkładaną klawiaturą, jak Nokia E7. Sprawdź nokie i ciesz się z rozmów.

Klawiatura QWERTY, kolor, obudowa, w końcu proporcje – estetyka ma także istotne odzwierciedlenie przy wyborze telefonu. Pozostałe dane, z megapikselami w aparatach i gigabajtami w kartach pamięci, stanowią duże pole do rozważań i dyskusji dla oddanych użytkowników wybranych modeli. Wraz ze standardami rosną nie tylko koszty usługi, także eksploracji smartfonu. Zachęca to producentów do konstruowania pojemniejszych kart, lepszych aparatów, bardziej wytrzymałych baterii itd.