Początek przygody z fotografią

Wreszcie zrealizowaliśmy nasze marzenia i jesteśmy posiadaczem wymarzonej lustrzanki. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że popularne „kity”, jakie seryjnie producenci dołączają do sprzedawanych aparatów, są średniej jakości i zadowolą nas tylko w pierwszym okresie naszej zabawy z fotografią. Dlatego należy już na wstępie dokupić dodatkowe akcesoria do naszego aparatu, gdyż kupując w sposób przemyślany zestaw ”szkieł”, sprawimy, że nasz sprzęt będzie wykonywał zadowalające fotografie.

W tym celu powinniśmy odwiedzić porządny sklep fotograficzny, gdzie profesjonalny sprzedawca podpowie nam, jaki zestaw „szkieł” powinniśmy skompletować, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wybierając producenta obiektywów, trzeba postawić na firmę mająca renomę na rynku i stabilną siecią serwisów.

Sigma tania i dobraObiektywy japońskiej firmy Sigma mają od lat stałą pozycję lidera wśród wytwórców „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i bardzo promowanych aparatów bezlusterkowych. Zazwyczaj jej modele „szkieł” są też tańsze od markowych obiektywów liderów rynku aparatów. Biorąc pod uwagę to, jaki aparat posiadamy, mamy możliwość wyboru mocowania do modeli takich producentów jak Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Sigma ma w swojej ofercie również własnej produkcji lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego potentata na rynku fotograficznym jest niezwykle różnorodna, możemy kupić obiektywy standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną grupę „szkieł” stanowią obiektywy (strona polecana w temacie) do modeli z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.

Autor: Warszawska Szkoła Fotografii

Jaki obiektyw na początek?Decydując się na zakup obiektywu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu ujęcia będziemy robić najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i fotki z wakacji, nie należy kupować „szkieł” np. do makrofotografii. W doborze „szkła” poza – co oczywiste – ceną istotna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, typ mocowania i typ matrycy naszego aparatu. Na początek zaleca się wybrać obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż sprawdza się on w przypadku początkujących fotografów. Od razu należy kupić też filtr UV, a w kolejnym etapie pomyśleć o mocnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy ograniczone fundusze, sprzedawca doradzi nam, jaki sprzęt zakupić w pierwszej kolejności, a co możemy dokupić później, w miarę rozwoju naszych fotograficznych umiejętności.