Rozwój systemów ERP w ostatnich kilku dekadach

Nowoczesne przedsiębiorstwo chce funkcjonować wydajnie i sprawnie, i dokładnie tak samo podejmować istotne decyzje. Bardzo pomocne stały się w tym nowoczesne pakiety oprogramowania, coraz popularniejsze systemy ERP dzięki którym można usprawnić codzienne funkcjonowanie firmy, ale także specjalistyczne programy, za których pomocą można przeprowadzać skomplikowane analizy albo sterować jakimiś specyficznymi dla firmy procesami.

oprogramowanie
Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Produkty ERP rozwijały się dynamicznie w ciągu ostatnich dwóch dekad, powoli się stając potężnymi narzędziami do ewidencji i rejestracji praktycznie wszystkich potrzebnych w firmie informacji. Główną częścią jest w takich systemach przeważnie moduł magazynów,sprzedaży i logistyki, połączony z modułem księgowym, a do tego, zależnie od potrzeb, można dołożyć kolejne moduły, przykładowo takie jak kadry i płace czy rozliczenie produkcji. Większość największych tego typu pakietów, przykładowo takich jak SAP is-utilities pracuje w przedsiębiorstwach z całego świata, a przy ich produkcji i wdrażaniu zatrudnia się wielu wysokiej klasy specjalistów.

Wdrożenie systemu ERP w dużej firmie to proces który zajmuje niekiedy dwa lata ciężkiej pracy. W pierwszej kolejności zaangażować się w to muszą ludzie przedsiębiorstwa, w którym system będzie uruchomiony, a z drugiej konsulting SAP odpowiedzialny za właściwe skonfigurowanie systemu. W przypadku

oprogramowanie
Autor: Lea Latumahina
Źródło: http://www.flickr.com

dużych dostawców programów ERP główny system licencjonowany i dystrybuowany jest osobno, a pracami wdrożeniowymi zajmują się doświadczeni partnerzy.

Przez to, że niezależni konsultanci będą się zajmować całością spraw związanych z konfiguracją i dalszym serwisowaniem ERP, to poznają oni doskonale klienta i jego jego oczekiwania i zawsze przedstawiać najlepsze dla niego wyjścia. W niejednym przypadku może zajść potrzeba rozbudowy podstawowego oprogramowania o procesy specyficzne dla branży albo niestandardowe wymagania klienta. Często mogą się tym zająć tym programiści z firmy realizującej wdrożenie, a jeśli taka zmiana może się przydać dla innych klientów, to czasami czegoś takiego podejmuje się sam producent systemu.