Serwery

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym miejscu używa się sprzętu komputerowego. Służy on przyspieszeniu pracy w biurach, zastępując maszyny liczące, ułatwia komunikację, pozwala na sprawny przepływ dokumentów. Natomiast do poprawnego działania sprzetu komputerowego potrzebne są serwery.

serwery
Autor: zorro delavega
Źródło: http://www.flickr.com
Serwerem może być po prostu jeden komputer. By jednak móc w pełni spożytkować możliwości sieci komputerów, stosuje się zazwyczaj serwery w postaci specjalistycznych maszyn. Miejsce, gdzie przechowuje się wszelkie narzędzia takie jak serwery, nazywa się serwerownią. W miejscu tym pracują Specjaliści, którzy są zaznajomieni zarówno z urządzeniami, jak i z profesjonalną terminologią. Znane są im więc zwroty w rodzaju „winsvrstd 2008r2 sngl olp nl”.

Serwerownie – opisMaszyny, które przechowywane są w serwerowni, jak na przykład switch HP J9280A, poukładane są w większości przypadków w specjalnie do tego celu przygotowanych szafach. Także atmosfera tam panująca musi być odpowiednio dostosowana. Maszyny bowiem, w szczególności przechowywane na jednej, raczej małej powierzchni, mogłyby się szybko przegrzewać. Idealna temperatura powietrza we wnętrzu serwerowni to 20 stopni. Wilgotność natomiast nie może być większa niż 40%. W niektórych serwerowniach działają specjalne czujniki, które mają na celu mierzyć wyżej wymienione wartości i podawać ich wartość. W serwerowni niezwykle istotne jest zasilanie. By zmniejszyć niebezpieczeństwo przerw w dopływie prądu, używa się zwykle więcej niż jedno źródło zasilania. W serwerowni, gdzie stosowane są takie narzędzia jak J9019B, jest bardzo dużo różnego rodzaju i różnej długości przewodów (zobacz w tym miejscu). Dla ich uporządkowania także wymyślono rozmaite narzędzia. Oczywiście przydadzą się różnego rodzaju zasilacze (zobacz też w tym miejscu: strona), szczególnie awaryjne.

Rodzaje urządzeńUrządzenia takie jak przełącznik J9661A służą do rozdzielania sygnału. Prościej mówiąc, jest to przyrząd o wyglądzie zazwyczaj niewielkiego pudełka, do którego można podpiąć dużo kabli. Liczba wejść uzależniona jest od modelu urządzenia. A modeli tych dostępnych jest bardzo wiele. Kolejnym z nich jest J9794A. Dla przeciętnego użytkownika pomiędzy tymi rodzajami nie ma zbytnich różnic. Dla specjalisty, który ma codziennie do czynienia z tymi urządzeniami, z pewnością różnice są wyraźne.