Sposób na wyborną kawusię

Kawa – trunek jaki popijamy zazwyczaj każdego ranka, po śniadaniu. Jakaś część z nas pije kawusię aby się ro, inni popijają kawę raczej dla przyjemności. Ja należę do tych drugich. Uwielbiam celebrację powiązaną z przygotowaniem godziwej kawusi, nie starczą tu filiżanki do kawy, bo – pomimo pozorów – nie jest to tak całkiem nieskomplikowana rzecz.

Kawa
Autor: Segafredo
Źródło: Segafredo
Dobra kawa – jednakowo jak wino – posiada parę setek substancji aromatycznych, każdy rodzaj kawy subtelnie różni się od siebie wonią. I w tutaj mamy pierwszy kłopot. Kupować kawę w specjalistycznym sklepie czy w pobliskim markecie?

Odpowiedź nie jest prostą, ponieważ kawa wyprzedawana w markecie nierzadko jest odpowiedniej jakości oraz jest dobra, jednak kawa kupiona w sklepie specjalistycznym może nam oferować doznania na jakie nie możemy liczyć kupując paczkowaną kawusię. Z jakiego powodu? W takim sklepie specjalistycznym mamy dużo większy asortyment, to my decydujemy o tym jak silnie palone ziarna nabędziemy i – co istotne – przed nabyciem zdołamy towar powąchać, co pozwoli nam ocenić, czy napar będzie nam smakować.

Oczywiście surowiec jest niezwykle ważny, ale równie ważne będzie to, jaką metodą będziemy kawę przygotowywać, czy jest to popularna za czasów naszych rodziców zalewajka, czy też będzie to kawunia z ekspresu ciśnieniowego. Do obu tych wariantów kawy potrzeba nieco odmiennie zmielonego ziarna. Najlepsza kawa to taka z ekspresu ciśnieniowego, jednak nie wszystkich nas stać na kupno podobnego urządzenia (czy zwyczajnie nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca na kuchennym blacie). Istnieje fortel – włoska kawiarka, urządzenie złożone ze zbiornika na wodę oraz kawę i dzbaneczka z siteczkiem przez które przepływa kawa – www.

Kawiarka
Autor: Don LaVange
Źródło: http://www.flickr.com
Włoska kawiarka to najlepszy wybór jeśli pragniemy długo radować się zakupionym urządzeniem jak też rzeczywiście lubimy mocną kawę. W handlu jest dostępnych bardzo wiele tego typu urządzeń, niestety nie wszystkie spełniają normy bezpieczeństwa. Z własnego doświadczenia wiem, iż takowe nieoryginalne sprzęty potrafią się szybko zepsuć. Filiżanki do kawy to również nie łatwa sprawa, ponieważ do różnych rodzajów napojów na bazie kawy wykorzystuje się różne naczynia – www.garneczki.pl/produkty/filizanki.