Sprytne telefony

Współczesne aparaty telefoniczne oferują najczęściej mnóstwo programów, które są dostępne w standardzie, ale warto używać tych, które są oferowane w popularnych sklepach. Warto wiedzieć, że smartfony z Androidem, są niezwykle silnie wrażliwe na ataki hakerów. Źródeł takiej sytuacji jest wiele, ale najpoważniejszym kłopotem Androida jest to, że jest OSem open source. Oznacza to, że każdy może modyfikować kod źródłowy OSa oraz tworzyć i udostępniać oprogramowanie.

Samsung GALAXY S 4
Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Aktualne telefony oferują zwykle dużo aplikacji, które są dostępne standardowo, jednakże warto skorzystać z tych, które są sprzedawane w internetowych serwisach. Trzeba wiedzieć, że smartfony z systemem operacyjnym, który ma w logu sympatycznego robocika, są znacznie wrażliwe na ataki robaków.

Źródeł takiej sytuacji jest sporo, lecz najpoważniejszym mankamentem Androida jest to, że jest OSem open source. Oznacza to, że każdy może dowolnie ingerować w kod źródłowy Androida oraz tworzyć i publikować oprogramowanie.

Odkąd działa Android, na rynku programów pojawiło się mnóstwo szkodliwych programów, których zadaniem jest gromadzenie cennych informacji ze smartfona, nabijanie wysokich faktur za przesyłanie esemesów na drogie linie oraz tropienie poczynań użytkownika. To wszystko wygląda bardzo kiepsko, ale istnieją dwa Osy, które są prawie zupełnie bezpieczne.

Pisanie aplikacji na iOS, system Instalowany w modnych iPhonach, jest bardzo ograniczone. Apple, za sprawą swojego ojca Steve’a Jobsa, postanowiło że iPhony i inne mobilne urządzenia będą niedostępne dla zwykłych użytkowników. Jeżeli informatyk pisze programy na ten OS, musi odbyć spory proces kontrolny. Potem towar idzie do serwisu AppStore, który jest naczelnym źródłem, z którego posiadacze telefonów firmy Apple mogą ściągać aplikacje.

Można odszukać sporo osób, które tego gatunku restrykcje uważają za okrajanie wolności, nie da się jednak nie zauważyć mocnych danych, które pokazują, iż tak znacznie utrudnione pisanie aplikacji na iOS i ich kupowanie wykazuje wielką zaletę. A tą zaletą jest bezpieczeństwo, urządzenia Apple są niezmiernie rzadko atakowane przez autorów malware.

Zbliżone rozwiązanie wprowadził ostatnio Microsoft. Tutaj także Windows Phone developer musi poddać aplikacji drobiazgowej weryfikacji, a posiadacze aparatów mają jeden autoryzowany portal do pobierania programów. Dodatkowym, naprawdę efektywnym zabezpieczeniem, jest sandbox,w którym uruchamiają się wszelkie aplikacje. Oznacza to, że aplikacje nie mają dostępu do wrażliwych rzeczy na telefonie.

Gdy planujemy wydać aplikację na telefony, dobrze wziąć do tego firmę z doświadczeniem, jak np. Jojomobile. Ten rynek rozwija się bardzo szybko zatem dobrze być jego częścią.