Szybkowary oraz malaksery – przedstawienie produktów

Szybkowary to szczelne garnki, w których w czasie gotowania dań następuje wzrost ciśnienia i temperatury wrzenia wody, co skraca proces gotowania. Malaksery, czyli roboty kuchenne lub wieloczynnościowe urządzenia kuchenne służą do wykonywania licznych czynności związanych z przygotowaniem posiłków, za sprawą zastosowaniu wymiennych narzędzi i pojemników.

kliknij ten link
Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Głównie wykorzystuje się je do: siekania, szatkowania, mieszania, ucierania, wyrabiania ciast oraz rozdrabnianie jarzyn. Niektóre roboty kuchenne mają również wbudowany blender. Szybkowar został wynaleziony przez Denisa Papina w 1679 r. Naczynie to wykonane jest najczęściej z aluminium tudzież stali nierdzewnej.

W porównaniu z garnkami do duszenia, wielofunkcyjne szybkowary, pozwalają zaoszczędzić czas i oferują szeroki wachlarz opcji profesjonalnego przygotowywania dań wedle gustu konsumenta. W porównaniu z mikrofalówkami, wielofunkcyjne szybkowary – http://www.fabrykaform.pl/szybkowary-k522.html – pozwalają zachować w czasie gotowania – wartości odżywcze i walory smakowe bez ryzyka utracenia jego zawartości. Szybkowary można myć w zmywarce. Szybkowary mają następujące funkcje: gotowanie zwykłe lub na parze, smażenie oraz podsmażanie, duszenie, gotowanie powolne, podgrzewanie z utrzymaniem ciepła potrwa oraz funkcje przygotowania: zup, owsianek, ryżu, ryb i ciast. W warunkach wysokogórskich, szybkowary mogą być niezbędne do przygotowywania potraw. Np., na wysokości 6000 metrów nad poziomem morza, woda wrze w temperaturze 81 °C. W tych warunkach, przygotowywanie posiłków bez szybkowara jest długotrwałe, jeśli w ogóle możliwe.

Kucharz przygotywujący posiłek
Autor: Jaume Escofet
Źródło: http://www.flickr.com
Malaksery to urządzenia niezwykle wszechstronne, wygodne i przydatne w kuchni. Wyposażone są w ostrza ze stali nierdzewnej. W skład robota kuchennego wchodzą ostrza do miksowania, siekania i mielenia oraz dwie różnego rodzaju tarcze – do szatkowania i do tarcia. Oprócz tego dodatkowo dostępne są jeszcze trzy dodatkowe tarcze – do krojenia np. frytek albo jarzyn na standardowe paski, do tarcia (np. warzyw lub sera oraz tarcza z dużymi otworami do tarcia. Uniwersalny zestaw akcesoriów ułatwia przyrządzanie potraw. Robot posiada funkcję blendera, wyciskarki, drobi i szatkuje, mieli mięso, uciera ciasto. Przy pomocy malaksera można więc zmiksować zupę, przyrządzić mus owocowy, ubić białka, pokroić warzywa na plastry, skruszyć lód oraz rozdrobnić bakalie. Dzięki zastosowaniu metalowej końcówki miksującej – malaksera można używać też do rozdrabniania produktów gorących, na przykład warzyw w gotującej się zupie.