Tworzenie aplikacji mobilnych. Co warto wiedzieć na ten temat? Czemu to jeden z dynamiczniejszych rynków?

To można już powiedzieć z przekonaniem – nadciąga era urządzeń mobilnych. Odkąd w sprzedaży ukazał się smartfon, świat zmienił się całkowicie. Jeszcze dekadę temu komórka służyła tylko do komunikowania się z ludźmi.

komórka
Autor: mobilyazilar
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście typowa komórka miała jeszcze inne funkcjonalności, takie jak np. notatnik, ale nie była to istota jego funkcjonowania. Bardziej skomplikowane modele pozwalały na korzystanie z sieci, jednak wygoda była mała. Rewolucja przyszła wraz ze smartfonami – telefonami, które są praktycznie małymi komputerami. To sprawia, że na typowym smartfonie można komfortowo przeglądać strony WWW, oglądać filmy oraz odpalać programy.

To właśnie opcja ściągnięcia różnych programów, które znacznie rozszerzają funkcjonalność telefonu, jest najważniejsza w smartfonie. Trudno w tym tekście omówić wszystkie sprzedawane teraz programy mobilne – jest ich kilkaset tysięcy. Ich popularność pikowała, kiedy premierę miał tablet – mobilny komputerek o lepszym ekranie od standardowego smartfona, wyróżniający się też większą sprawnością. Tablety i nowoczesne telefony komórkowe mają pewną cechę jednoczącą – funkcjonują pod podobnymi OS-ami, co oznacza, że programy na smartfona można wgrać na tablecie.

Robienie oprogramowania na PC nie jest już taką żyłą złota jak dawniej. Dziś dużo lepszym zajęciem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (przykład). Wielkim ułatwieniem dla twórców jest to, że zazwyczaj stworzone programy są zamieszczane w repozytoriach aplikacji. Tą drogą użytkownicy z całego świata wyszukują i ściągają programy na swoich urządzeniach mobilnych. Taka baza oprogramowania to także dobra rzecz dla użytkowników komórek i tabletów – wszelkie dostępne w sprzedaży aplikacje są skanowane przez administratorów, zatem ryzyko przygarnięcia groźnego wirusa jest nieduże.