Urządzenia kuchenne

W nowoczesnej kuchni wszelkie elementy powinny jak najbardziej być podporządkowane względom funkcjonalnym. Innowacyjne urządzenia kuchenne zazwyczaj to wymaganie spełniają. Przykładem są chociażby nowego typu roboty kuchenne. Ich ogromną zaletą jest multifunkcyjność, łączą one w sobie bowiem właściwości wielu różnych urządzeń.

Wnętrze wykonane jest ze stali szlachetnej i pokryte powłoką PerfectClean
Autor: Miele Sp. z o.o.
Źródło: Miele Sp. z o.o.
Dawniej wszystkie te przyrządy należało posiadać i przechowywać, zajmowały więc o wiele więcej miejsca. W przypadku niewielkich kuchni trzeba było nierzadko przenosić takie urządzenia gdzie indziej, a w razie potrzeby ich szukać. Nowoczesność w kuchni przewiduje też elementy w typie ekologicznym, a w pierwszej kolejności kładzie się nacisk na energooszczędność. Z tej przyczyny tak popularne są przykładowo panele słoneczne, dzięki którym w określone miesiące można ogrzać wnętrza oraz wodę. Współcześnie używane są również urządzenia oszczędzające energię. Używanie ich bywa niekiedy przedłużone, jednak dzięki temu zużywa się mniejsze ilości energii.

Gotowanie i pieczenieObecnie w wielu kuchniach piekarniki (http://www.ceneo.pl/Piekarniki) zostały wyparte przez inne urządzenia. Decyzję o pozbyciu się piekarnika powinno się jednak podjąć rozważnie, niejednokrotnie bowiem zdarza się, że później piekarnika brakuje. Na dzień dzisiejszy często używane są piekarniki na prąd, które niemal zupełnie wyparły chętnie używane dawniej kuchnie na gaz. Nierzadko decydują o tym względy bezpieczeństwa, ponieważ urządzenia na prąd związane są z mniejszym niebezpieczeństwem niż te, w których wykorzystywany jest gaz ziemny. Istnieje sporo urządzeń, które mogą zastąpić piekarnik, jak między innymi rozmaite szybkowary.

Płyty indukcyjne

W miejsce kuchenek z piekarnikiem współcześnie coraz częściej używane są płyty elektryczne do zabudowy (Płyty elektryczne do zabudowy na ceneo.pl/), jak również [TAG=płyty indukcyjne. Szczególnie płyty indukcyjne cieszą się duża popularnością. Urządzenia te bowiem nie wykorzystują płomienia do gotowania potraw, a ich zasada funkcjonowania jest zupełnie odmienna niż w przypadku przyrządów na prąd czy gaz. Aktualnie jednak jeszcze wielu ludzi obawia się szkodliwego wpływu indukcji i pola magnetycznego na organizm. Producenci natomiast twierdzą, że nie ma niebezpieczeństwa nawet dla ludzi z rozrusznikiem serca.