Jak matematyka, czyli królowa wszelkich dyscyplin naukowych znajduje w współczesnych czasach całkiem nowe zastosowania

Już w pradawnych księgach zapisano, że wszechświat został stworzony według miary, wagi, a także liczby. W naszych rozważaniach najważniejsza będzie wspomniana liczba, bowiem, jeżeli dobrze się zastanowimy, to od razu dojdziemy do stwierdzenia, że wiele dziedzin naszego życia pozostaje opisanych właśnie za pomocą liczb. I wcale przypadku nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na towarach poukładanych na regałach w galeriach handlowych, ale również o bardziej skomplikowane i znane najprawdopodobniej tylko wtajemniczonym terminy, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d
Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Wspomniane powyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D. Żeby w ogóle powstały, najpierw musi zostać stworzony plan. Ten projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych aplikacji komputerowych i dopiero potem powstaje prototyp. Dalsze jego losy bywają uzależnione od tego, co mają do powiedzenia pomysłodawcy. Jeśli ten model spełnia normy nakreślone przez inżynierów, to można przystąpić do tworzenia gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym przypadku należy powtórzyć próbę i postępować tak aż do momentu, kiedy efekt poczynań będzie zadowalający. Jak już wspomnieliśmy na początku, matematyka oraz arytmetyka odgrywają w procesie prototypowania najważniejszą rolę, a bez wyliczeń stworzenie modelu graniczyłoby z cudem.Termin szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak rzec, złożonym, ponieważ odnosi się do kilku metod, którymi można osiągnąć określony efekt. Istnieje bowiem przynajmniej parę najpopularniejszych metod, dzięki którym powstają wspomniane prototypy, czyli np. selektywne spiekanie laserem albo stereolitografia. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, od tej motoryzacyjnej zaczynając, a na tej medycznej finalizując (tutaj więcej informacji: .

druk 3d
Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping posiada tak swoje wady, jak i zalety, a sporo zależy od tego, co konkretnie ma zostać wykonane, z jakiego prefabrykatu i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z innymi, czyli tymi tradycyjnymi sposobami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie bywa innowacyjnym rozwiązaniem. Prototypy powstają nie dzięki toczeniu konkretnego materiału, lecz dzięki odwrotnemu procesowi. Stąd procesowi technologicznemu musi towarzyszyć precyzja możliwa do osiągnięcia tylko dzięki obliczeniom matematycznym. A odbiorcom gotowego towaru zależy przecież na tym, aby taki artykuł spełniał ich wymagania – w dzisiejszych czasach liczy się bowiem dobry warsztat, a fuszerką nikt nie jest już zainteresowany.