Wagi techniczne

Wagi elektroniczne od zawsze użytkowano w laboratorium. W zależności od dokładności pomiaru wagi laboratoryjne dzielimy na wagi semi-mikroanalityczne, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagi techniczne. Producenci tacy jak KERN czy RADWAG wyszczególniają 3 klasy wag laboratoryjnych. Poziom profesjonalny przeznaczony jest użytkownikom o najwyższych wymaganiach użytkowych i metrologicznych.

waga analityczna
Źródło: Wagi-elektroniczne.pl

Wagi poziomu profesjonalnego posiadają najlepsze parametry techniczne i ergonomiczne, niejednokrotnie są to wagi z dotykowym ekranem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których budowa ułatwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo istotnym urządzeniem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której można rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.Wagi poziomu standard odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, nowoczesnym układem wagowym, jednak mają mniejszą funkcjonalności i modów pracy (porównaj wagi analityczne w ofercie wagi-elektroniczne.pl).

Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.

Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne wykorzystywane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo dokładnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te charakteryzują się bardzo dokładnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a zastosowane filtry świetnie tłumią zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Używanie wag semi – mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia specjalistycznych stołów antywibracyjnych oraz utrzymywania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Ważne, aby warunki zewnętrzne pracy wagi nie ulegały znaczącym zmianom (więcej – urządzenia z www.wagi-elektroniczne.pl). Wagi półmikroanalityczne zazwyczaj posiadają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej uniwersalna w użyciu.

Wagi analityczne charakteryzują się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne posiadają znacznie większe spektrum możliwości w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc cechuje się wyśmienitą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas eksploatacji. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag używaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres stosowania pozwala wnioskować, że w każdym laboratorium jest przynajmniej jedna waga precyzyjna.

Wagi techniczne podobnie jak te precyzyjne zwykle wykorzystywane są w laboratorium (sprawdź wagi techniczne oferowane przez wagi-elektroniczne.pl). Ich konstrukcja umożliwia być wykorzystywanymi do bezpośredniego zarządzania czystej produkcji. W zależności od zastosowania wagi i wymagań wewnętrznych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie posiadają legalizacji, stąd mają lepszą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie weryfikować oraz aby je kalibrować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest bardzo ważny z punktu widzenia utrzymania wysokiej jakości produktów i usług.

Źródło: Wagi-elektroniczne.pl