Wieże hi-fi – w jaki sposób wybrać najlepszą?

Słuchanie muzyki wymaga dobrej wieży – co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. Rzecz jasna muzyki można słuchać na telefonach komórkowych, laptopach i głośnikach komputerowych, lecz tak naprawdę dobry sprzęt audio zagwarantuje odpowiedni poziom wrażeń. W salonach oferowanych jest mnóstwo różnych wież audio, od całkiem tanich, za kilkaset złotych, do urządzeń kosztujących ponad 10 tysięcy.

Głośniki Pure Wireless o system T12 Wireless Speaker 2.0
Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
Czym zatem różnić się będzie tani sprzęt od takiego, którego cena wynosi parę razy więcej? Na pewno ogromne różnice będą w samym dźwięku. Tak naprawdę tanie wieże grają całkiem przyzwoicie, lecz mogąc usłyszeć dwa różne urządzenia zaraz po sobie nawet niezbyt wprawne ucho wychwyci różnice w jakości brzmienia. W droższych modelach zastosowano lepsze materiały, elektronika też jest lepiej zaprojektowana i wszystko to zapewnia znacznie lepsze parametry.

Oczywiście wielu miłośnikom muzyki w zupełności starczy model za 600 zł, który pozwala na słuchanie muzyki w swoim domu. Przykładowo Wieża LG posiada głośniki z aramidu, które dają ponad 150W muzycznej mocy, a i do parametrów dźwięku przyczepić się nie można. 11-pozycyjny korektor dopasuje barwę muzyki do oczekiwań słuchacza, a w razie potrzeby wieża ta stać się może jedną z części domowego kina. Do wież o wyższych parametrach należą bez wątpienia sprzęty firmy Denon. Przykładowo Wieża Denon D-M39 będzie kosztować dwa razy więcej od swojego konkurenta z firmy LG, lecz też użyto w niej dużo technologii znanych do tej pory z produktów z najwyższej półki. W urządzeniu zostały wykorzystane dokładne przetworniki dźwięku, dzięki czemu otrzymuje się brzmienie bliskie ideałowi. Zaś wieża DENON CEOL PICCOLO N-5 to wielofunkcyjny sprzęt w niedużej obudowie i z ogromną ilością możliwości. Projektanci przy tej wieży zdecydowali się postawić na wygodę i funkcjonalność, co sprawia że klienci dostają kompletną obsługę samej muzyki na typowych nośnikach, jak również z internetowej sieci. Ten model wieży potrafi łączyć się z siecią internetową i umożliwia obsługę wszystkich najpopularniejszych serwisów muzycznych.