Windows Phone 8

Od paru już lat jednym z najczęściej nabywanych i najmocniej pożądanych urządzeń multimedialnych są smartfony, czyli mobilne urządzenia telefoniczne kompresujące możliwości telefonu komórkowego oraz miniaturowego komputera.

Od już paru lat jednym z najczęściej kupowanych i najbardziej pożądanych urządzeń multimedialnych są smartfony, czyli kieszonkowe aparaty telefoniczne kompresujące możliwości telefonu komórkowego oraz komputera kieszonkowego.

windows 8

Pierwsze smartfony zostały wyprodukowane na końcu drugiej połowy lat 90., a obecnie kompresują funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. Urządzenia te sterowane są przy pomocy systemów operacyjnych pokrewnych do tych w komputerach. Najczęściej używane są: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS i Windows Phone. Wyjątkowo niedoceniany jest ostatni spośród nich, ale mimo wielu ilości oponentów, w czasie ostatnich lat zyskuje coraz większe poparcie i w niektórych krajach zdobył już aż 5-6% rynku.

W tym roku Microsoft udostępnił swój najnowszy produkt- system operacyjny Windows Phone 8. Oprogramowanie to jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów. Współpracuje ono z PC z Windows 8, Windows RT jak i również z konsolą Xbox 360 jak i również usługami w chmurze SkyDrive. Dzięki kompatybilności tej posiadacz ma możliwość między innymi edytować dokumenty na telefonie i dokańczać edycję na komputerze. Podobnie jak systemy znane już z urządzeń PC, Windows Phone 8 posiada kafelkowy interfejs. To zupełnie zmieni pisanie aplikacji na windows phone i ich wygląd.

windows 8 wygląd

Typowe są tak zwane „żywe kafelki” (ang. Live Tiles), przy użyciu których użytkownik ma możliwość dopasowania ekranu urządzenia do indywidualnych potrzeb, lokując na nim przykładowo: kontakty, muzykę, zdjęcia. Do dyspozycji są trzy rozmiary i 20 kolorów kafelków. Najbardziej nowatorskie funkcje tego systemu operacyjnego to:

Live Apps– to aplikacje dające możliwość dostępu do aktualnych informacji z ekranu startowego, przykładowo propozycji w serwisie zakupów grupowych, wpisów na Facebooku;

Kącik Dziecięcy– to specjalna konfiguracja, dzięki której umożliwisz swojemu dziecku dostęp tylko do wybranych aplikacji i funkcji;

Hybrydowe urządzenia z systemem Windows 8
Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Pokoje – dają możliwość tworzenia grup z innymi posiadaczami Windows Phone 8, np. z rodziną, przyjaciółmi. Przy pomocy tej opcji można prowadzić konwersacje na czacie, dzielić się dokumentami, zdjęciami;

Licznik transferu – ogranicza wielkość ściąganych z sieci internetowej danych poprzez minimalizację zdjęć na stronach internetowych, pokazuje jak dużo danych potrzebuje aplikacja, informuje o niedługim skończeniu się limitu. Niestety opcja jest dostępna nie u wszystkich operatorów.

Portfel i NFC – daje możliwość wykonywania płatności z pomocą modułu NFC (ang. near-field communications), zakładanie kart lojalnościowych, członkowskich.

Skype – używając komunikatora użytkownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia jak w najzwyklejszym telefonie. Skype jest stale aktywny i dostępny.

Mając na uwadze szczegół, że platforma Windows Phone 8, ze względu na swoją niewielką jeszcze renomę, nie jest przesycona dostępnymi aplikacjami (tak jak to się dzieje w przypadku między innymi Androida) wartym poznania zagadnieniem jest projektowanie aplikacji mobilnych. Teraz praktycznie każdy windows phone developer będzie programował wyłącznie na ósemkę. Chcących zgłębić ten temat zapraszam na stronę jojomobile, jest to firma tworząca aplikacje mobilne, gdzie można znaleźć wiele informacji, których tematem jest również projektowanie aplikacji na Windows 8.

Źródło: jojomobile.eu