Wok w polskiej kuchni

Kuchnia to najważniejszy element niejednego domu . Jest miejscem gotowania potraw, a także często pełni rolę pełnego rodzinnego ciepła miejsca spotkań. W ostatnim czasie jedynymi wykorzystywanymi tam naczyniami służącymi przygotowaniu posiłków były garnki, rondle i patelnie. Teraz obserwować można pewną zmianę. W polskich kuchniach zagościł wok.

wok
Autor: Silit
Źródło: Silit

Kuchnia to najważniejszy element niejednego domu . Jest miejscem gotowania potraw, a także częstokroć odgrywa rolę domowego centrum spotkań. Do niedawna jedynymi używanymi tam naczyniami służącymi przygotowaniu posiłków były garnki, rondle i patelnie. Teraz obserwuje się pewną zmianę. W polskich kuchniach zagościł wok.

Rodzaje wokówW polskich realiach wok to jeszcze nowe urządzenie. Tymczasem w wśród Azjatów jest on głównym naczyniem do przyrządzania posiłków. Bardzo przypomina patelnię, natomiast różni się od niej zaokrąglonym kształtem oraz dużo większą szybkością przyrządzania posiłków. Istnieje kilkaparę rodzajów woków biorąc za przesłankę surowiec, z jakiego są wykonane. Są to: woki żelazne, woki żeliwne, woki ze stali węglowej, woki emaliowane i woki z powłoką nieprzywierającą.

Jak najlepiej gotować w wokuZ reguły stosowaną metodą gotowania w woku jest smażenie i mieszanie na silnie rozgrzanym oleju. Ta metoda, zwana stir-frying jest przyczyną tego, iż składniki których używa się do gotowania potrawy nie pozbywają się wartości odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ gorący olej smaży składnik od zewnątrz, rozgrzewając wyłącznie wnętrze. Warte uwagi jest, aby zawartość woka dużo razy mieszać. Zapobiegnie to przyleganiu jedzenia do naczynia. Nie należy też zapominać, aby od razu gotować składniki, które trudniej ulegają wpływowi temperatury. Drugą, popularną metodą smażenia w woku jest deep-fry, czyli przygotowywanie na dużej ilości oleju.

Wok żeliwny przyjął się w PolsceWoki w Azji wykonywane są nierzadko z żelaza. U nas natomiast niemałym zainteresowaniem cieszą się woki żeliwne. Ten rodzaj naczynia jest polecany ze względu na surowiec, z którego jest wykonany. Wok żeliwny nie tylko w szybkim tempie się rozgrzewa i bardzo długo utrzymuje ciepło, ale również zapobiega przypalaniu potraw.

Grunt to rozeznanieNiezależnie od tego jaki wok będzie służył w naszej kuchni, dokonując jego zakupu powinno się porządnie rozeznać w gatunku materiału, z którego został wykonany. Na rynku wiele jest podróbek oryginału, które w niczym nie przypominają tradycyjnego, chińskiego woka.

Źródło: www.SmakProstoty.pl