Wybieramy dobrą i niedrogą pralkę

Od wielu lat na rynku sprzętu AGD rozgrywają ogromne zawody. Stawką jest oczywiście największa popularność danej marki i związana z tym większa sprzedaż. Problem w tym, że zwykły użytkownik w ogóle nie wie, które wśród używanych technologii rzeczywiście mają wymierny wpływ na pranie, jakie na koniec wyjmuje z wnętrza pralki.

Pralki Samsung z technologią Eco Bubble
Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Z takich też powodów próba porównania paru topowych egzemplarzy różnych producentów, aby łatwiej można było podejmować decyzje zakupowe. Na początek zaprezentuje się pralka Indesit IWE 61251 B ECO (na tej stronie). Niezbyt droga pralka włoskiego producenta od wielu lat widocznego na polskim rynku. Proste, ergonomiczne programowanie, duży, czytelny moduł wyświetlacza, elektroniczne i manualne ustawienia trybu działania. Duża ładowność i stosunkowo nieduża głębokość czynią ją bardzo praktycznym urządzenie w rodzinie, gdzie pranie wykonuje się dość często i dla wielu osób. Pralka ta posiada podstawowe funkcje, na przykład program ułatwiający prasowanie, program który upierze obuwie oraz do odzieży sportowej i jeansu.

Druga do zawodów stanie pralka Samsung WF 0500 NXWG (http://www.ceneo.pl/27003308). Podobna do poprzedniczki, choć odrobinę skromniejsza w możliwość wirowania, jedynie 1000 obrotów, a także odrobinę mniejsza, standardowy pięciokilogramowy ładunek. Lecz Samsung od niedawna staje się głównym liderem sprzedaży pralek, tak więc można liczyć na nieustanny dostęp do części zamiennych i dużą sieć serwisową. Kolejna to pralka Samsung Eco Bubble WF1802WFVS. Ten sam producent, ale urządzenie z kolejnej cenowej półki. Dopłacając zatem kilkaset złotych, można dostać do użytkowania płytszą pralkę mieszczącą aż 8kg wsadu, z dużo większymi możliwościami jeśli chodzi o zakres programów. Ten model pralki ma oczywiście komplet programów podstawowych, lecz także parę dodatkowych, przykładowo pranie odzieży jeansowej. Do tego pralkę wyposażono w grzałkę z ceramicznych materiałów oraz stalowy bęben z unikalną technologią ecobubble, pozwalającą na pranie w niskiej temperaturze. Ostatnia do porównania jest pralka Whirlpool AWSE7200. Podobnie jak poprzedniczka, pozwala na wypranie kilku kilo ubrań na raz, mając przy tym tylko 44cm głębokości. Duży bęben, elegancka stylistyka i odpowiednio zaprojektowane programy czynią ją także interesującą opcją na zakup.