Wybieramy najlepszą pralkę na lata – jaki model wybrać?

Czystość to jeden z wyznaczników wzorowego gospodarstwa. Lśniące naczynia i podłogi, ale przede wszystkim czyste, pachnące pranie. A jeżeli może przy tym być dodatkowo ekologicznie i oszczędnie, to sukces sprzedażowy murowany. Trudno się więc dziwić, że projektanci pralek przeganiają się w tworzeniu coraz bardziej skomplikowanych programatorów, jeszcze lepszych bębnów i opracowywaniu dedykowanych programów prania. Przecież czymś trzeba przyciągnąć klienta. Nie można jednak ulegać szaleństwu i przed ostatecznym wyborem pralki bez emocji powinno się przeanalizować możliwości przynajmniej paru modeli i najlepiej od kilku różnych producentów.

pralka
Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Dopiero taka analiza da nam pogląd na to, co tak naprawdę potrzebujemy, a z których opcji z powodzeniem można zrezygnować, przy tym trochę oszczędzają. Poniżej porównanie kilku przykładowych. Na początek zaczyna Bosch, która należy do grupy modeli tanich, lecz wydajnych. Prosta stylistyka, wyświetlacz z niewielką ilością danych i paroma przełącznikami do do programowania tego co wcześniej wybrane było tradycyjnym pokrętłem. Posiada ona parę przydatnych funkcji, na przykład program sport/fitness, kilka programów do jeansu albo bielizny. Przy standardowej pojemności 5kg pralka ma jedynie 40 cm na głębokość, więc na pewno może się nadać do małej łazienki.

Druga to pralka ELECTROLUX EWP11074TWPL (zobacz ceny). Podobnie jak poprzedni model, ta również należy do kategorii pralek tanich a dobrze zaprojektowanych. Duża pojemność bębna powoduje, że ten model pralki ma już pół metra głębokości, lecz przekonuje możliwościami prania. Oprócz programów wymienionych przy pierwszym modelu, jest jeszcze do dyspozycji program prania firan oraz kołder. Trochę droższa jest pralka HOTPOINT ARISTON WMSD 723B EU, jednak w tym przypadku zarówno wzornictwo, jak i zastosowane programy mają wpływ na ostateczną cenę urządzenia. W zamian dostajemy nowoczesny wyświetlacz, układ programatora w formie przycisków w miejsce znanego wszystkim pokrętła oraz mnogość programów. Jeśli ktoś będzie chciał oszczędzić miejsce, może poszukać pralki ładowanej od góry. Ciekawym urządzeniem jest pralka Elektrolux EWT1266EDWPL, ma ona klasyczne wzornictwo, kilkanaście przydatnych programów prania i bardzo dobrą jakość wykonania. Jest to jedna z lepszych jakościowo modeli pralek tego typu i z pewnością jej kupno będzie dobrą decyzją.