Wybór aparatu fotograficznego wiąże się z określeniem właściwej kwoty

Postawienie na lustrzankę cyfrową wiąże się z przygotowaniem sumy jaką chcemy przeznaczyć na swoje fotograficzne cacko. Widełki w kwotach okazują się bardzo rozbieżne – za powyżej 10 megapikseli i zwłaszcza wysokiej jakości obiektyw cena elektronicznej lustrzanki będzie oscylować w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

lustrzanka
Autor: nubobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wymienione parametry sprzętowe okazują się, w świecie profesjonalnych fotografów – z długaśnymi „lunetami”, a`la peryskop – do koniecznych – wręcz banalnych. Tendencja pokazuje że aparaty cyfrowe to nie tylko domontowywane obiektywy do ciężkich sprzętów. Dwanaście, a nawet więcej mega pikseli pojawi się w aparacie w delikatnym sprzęcie, który spokojnie możemy regulować palcami (nie w całych dłoniach) pstrykając zdjęcie pejzażowe, z bliskimi czy postaci poruszającej się.

Z drugiej strony długaśne obiektywy wiążą się jednocześnie z niemałą wagą. W najbardziej kosztownych ofertach jest to do kilku razy więcej wagi niż w przypadku codziennego aparatu fotograficznego. W tym miejscu diabeł tkwi w szczegółach – dyskusji podlegają takie rzeczy jak rodzaj przetwornika, ogniskowa czy opcja nagrywania filmów w formacie HDMI. Niewielkie dla laika różnice w parametrach równają się kolejne setki złotych, które fotografowie wkładają w swoje sprzętowe cacko. Zwrócą oni uwagę na kolejne – nieznane dla amatorskich fotografów – funkcje: autofocusy, połączenie z telewizją dobrej
lustrzanka
Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

jakości, pokazywanie klisz zdjęć na miejscu. Rozpatrywany jest też dodatkowy… obiektyw.

Z dala od najważniejszych parametrów zwróćmy jednak uwagę na pojemność drogiej lustrzanki. W coraz mocniejszych sprzętach traktowana jest jako pewnik. Ileż razy można zauważyć fotoreportera, a konkretniej kamerzystę, który dysponuje kilkoma kartami pamięci? Rozwój techniki montażowej wymusza na producentach kart tworzenie coraz bardziej chłonnych przenośnych dysków pamięci.

Bez właściwej, nawet dodatkowej jeśli potrzeba, karty pamięci (http://www.cyfrowe.pl/karty-pamieci.html), nawet polecana lustrzanka cyfrowa (http://www.cyfrowe.pl/lustrzanki,1,2,205.html) świata stanie się nieużytecznym, ewentualnie jednorazowo atrakcyjnym sprzętem. Brak niezbędnego dla pomieszczenia wielkich plików zdjęć miejsca to także brak opcji zrobienia zdjęcia. Po prostu: nie masz karty pamięci – z twoim cackiem nie poszalejesz.