Zapanuj nad powietrzem

Technologia zrobiła duże, duże kroki w minionym stuleciu. Ludzie nauczyli się dzięki niej panować praktycznie nad dowolnym żywiołem: istnieją melioracje, świetne okręty transportowe, wojenne i inne. Wydzieramy ziemi surowce naturalne, drążąc korytarze parę kilometrów pod powierzchnią. Mamy systemy grzewcze, które niemal w całości wykorzystują energię ognia, nie mówiąc już o fakcie, że ogniska, które kiedyś trzeba było rozpalać krzemieniem albo deseczkami, teraz potrafi rozpalić dziecko przy użyciu zapalniczki. Jest jeszcze powietrze – najtrudniejszy do opanowania element, tak samo niebezpieczny w nadmiarze, jak te pozostałe, ale najtrudniej uchwytny.

wentylator
Technika poczyniła duże, duże kroki w ostatnim wieku. Ludzie wiedzą dziś dzięki niej panować właściwie nad każdym możliwym żywiołem: mamy melioracje, świetne statki handlowe, wojenne i inne. Wydzieramy ziemi surowce naturalne, drążąc tunele parę kilometrów pod powierzchnią. Mamy systemy grzewcze, jakie prawie w stu procentach użytkują energię ognia, nie wspominając już o tym, że ogniska, które kiedyś należało krzesać krzesiwem albo patyczkami, teraz może rozpalić pięciolatek przy pomocy zapalniczki. Zostało jeszcze powietrze – najtrudniejszy do opanowania żywioł, tak samo niebezpieczny w nadmiarze, jak wszystkie pozostałe, ale najtrudniej uchwytny. Mimo to i tu się da: po firmamencie fruwają odrzutowce z prędkością większą niż szybkość dźwięku, przesuwają się boeingi pełne ludzi, towarów i paczek. Na dole stoją elektrownie wiatrowe.

Wykorzystanie, choć bardziej oswojenie powietrza jest jednak potrzebne na dużo skromniejszym poziomie, trochę przyziemnym. Odpowiednie obliczenia i oszczędne, wysokosprawne motory elektryczne dały skonstruować dość trywialne, a bardzo przydatne urządzenia, jak ciche i efektywne dmuchawy, wentylatory domowe wszelkiego zastosowania: do ochłody w upały, do wywiewania na podwórko oparów z kuchni, do kierowania strumieni powietrza, żeby skuteczniej przewietrzyć dom czy piwnicę, w której okienka są zbyt niewielkie, aby odbyło się to samo.

Nadal przyziemne, choć trochę mniej trywialne użycie znajdują też osuszacze adsorpcyjne, jakich używa się najczęściej na placach budowy podczas wykończenia, w podmokłych pomieszczeniach, jakie należy po zalaniu wysuszyć przed mrozami, w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie nie powinna zalegać zbyt duża wilgoć, w piwnicach galeriach, piwnicach… Także w wielu całkiem zaskakujących miejscach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, mimo że jeszcze powszechniejsze w użyciu na większą skalę (zimowe, plenerowe koncerty, nagrzewanie wielkich hal produkcyjnych i innych miejsc) są nagrzewnice olejowe. Te efektywne dmuchawy potrafią stworzyć odrobinę upału w środku zimy, choć nie są całkiem energooszczędne. Tak czy siak stanowi to kolejny dobitny dowód na to, że czy to w powietrzu, czy na ziemi, panujemy nad wiatrem i pozostałymi żywiołami niepodzielną władzą.