Zastosowanie klimatyzacji i osuszaczy powietrza w codzienności

Od momentu, gdy jednemu bystremu człowiekowi był niezbędny jakiś wynalazek do suszenia papieru, odrobinę wygodniejsze stało się nasze życie w najgorętsze upały. Jak do tego doszło? Pewien Brytyjczyk, znajdując się w skomplikowanej rozterce w swoim warsztacie, gdzie panowała przeraźliwa wilgoć, a on miał w tym miejscu mnóstwo papieru, stworzył urządzenie, które odciągało z otoczenia nadmiar pary wodnej. Nie byłoby to może tak ważne rozwiązanie, gdyby nie fakt, że skutkiem ubocznym pracy tego urządzenia było ochładzanie powietrza. W taki sposób zrodziły się klimatyzatory.

Od czasów, kiedy pewnemu inteligentnemu panu był potrzebny jakiś wynalazek do suszenia papieru, odrobinę poprawiło się nasze życie w najgorsze upały. Jak do tego doszło? Pewien Brytyjczyk, będąc w skomplikowanej sytuacji w swoim zakładzie, w którym obecna była przeraźliwa wilgoć, a on miał w tym miejscu mnóstwo papieru, stworzył urządzenie, jakie odciągało z otoczenia nadmiar wilgoci. Nie byłoby to pewnie na tyle wyjątkowe osiągnięcie, gdyby nie fakt, że efektem ubocznym działania tego wynalazku było chłodzenie powietrza. Tak powstały klimatyzatory

klimatazacja
Autor: SashaW
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sashawolff/3461164440/

g|L|W=155]Od tego czasu lepiej wykonane, dalece skuteczniejsze, cichsze i tańsze rozwiązania tego typu można spotkać w naprawdę wielu miejscach: w urzędach, na poczcie, w szpitalach, w sklepach spożywczych. Ale nie tylko – postęp w technologii i uzdatnienie klimatyzatorów do trochę mniejszego poboru energii elektrycznej umożliwiły zastosowanie klimatyzatorów również w autobusach, a nawet w autach osobowych, gdzie systemy te są niewielkie, ale jednocześnie całkiem skuteczne. Klimatyzatory da się zobaczyć także w normalnych lokalach mieszkalnych, choć trzeba pamiętać, że instalacje takiego rodzaju nie należą ani do najtańszych, ani do najbardziej ekonomicznych, wymagają również zamontowania wywiewu ciepłego powietrza na zewnątrz budynku, a to jeszcze jeden koszt. W reakcji na takie potrzeby powstały nieco może mniej wydajne, lecz niezwykle użyteczne do doraźnego zastosowania klimatyzatory przenośne, które wyglądają nieco jak stojące grzejniki – z tą różnicą, że dmuchają raczej chłodnym powietrzem, niż ogrzanym.

Klimatyzacja w pokoju
Autor: Yasna Communications
Źródło: Yasna Communications

Pierwotny zamysł Anglika nie był jednakże zapomniany, a zapotrzebowanie na wydajne suszarki jest bardzo duże. Funkcjonujące nieco podobnie do klimatyzacji, ale zupełnie inaczej przystosowane do swojego zadania osuszacze powietrza da się zobaczyć szczególnie na placach budowy, gdzie pełną parą pracują, szczególnie w chłodniejszych sezonach, gdy jak najszybciej trzeba pozbyć się wody ze świeżo pomalowanych ścian, zapraw i innych substancji. Urządzenia tego rodzaju czasem używane są też w budynkach, które należy jak najszybciej osuszyć po powodziach – widzi się to znacznie mniej często, jednak osuszacze bardzo wydajnie wywiewają ze ścian zalanego domu resztki wilgoci, dzięki czemu zamarzająca woda nie niszczy ścian.